Warunki klimatyczne panujące w naszym kraju odpowiadają wymaganiom śliw. Może warto wykorzystać tę możliwość.
Pod uprawę śliwy nadają się stanowiska gliniaste lub piaszczysto-gliniaste, ale najlepsze są czarnoziemy mady, lessy. Nie poleca się uprawy na glebach lekkich, piaszczystych. Śliwy preferują środowisko o odczynie pH 5,5–6,5 i jeżeli dysponujemy glebą o zbyt dużej kwasowości, należy ją zwapnować. Drzewa sadzimy na stanowiskach słonecznych, gdzie nie będą się tworzyły zastoiska mrozowe, gdyż w takich miejscach często dochodzi do przemarzania kwiatów, które pojawiają się stosunkowo wcześnie.
Warto mieć w sadzie
śliwki wcześnie owocujące, gdyż wypełnią lukę powstałą po zakończeniu zbiorów truskawek i czereśni zanim dojrzewać zaczną jabłka i gruszki. Nasze oczekiwania spełnią następujące odmiany: Cacanska Rana, Diana, Emper, Katinka, Fryga, Ruth Gerstetter, Herman, Cacanska Lepotica, Silvia, Opal.
Cacanska Rana jest odmianą dość późno wchodzącą w owocowanie, początkowo owocuje słabo, starsze egzemplarze owocują już średnio obficie, corocznie. Jest częściowo samopylna, ale wskazane jest sąsiedztwo np. odmiany Stanley czy Rutch Gerstetter. Drzewo tworzy luźną, rozłożystą koronę z konarami wzniesionymi ku górze. Na choroby i szkodniki wy...