StoryEditorWiadomości rolnicze

Pryszczarek kapustnik – miniatura komara

03.04.2020., 13:04h
Tydzień temu opisywaliśmy biologię rozwoju i uszkodzenia powodowane w rzepaku przez chowacza podobnika. Z jego obecności w rzepaku najbardziej korzysta pryszczarek kapustnik.

Samica pryszczarka jest co prawda zdolna złożyć jaja do delikatnych, długości do 1 cm łuszczyn, ale najchętniej wykorzystuje w tym celu miejsca uszkodzeń po chowaczu podobniuku. Nie wysilając się składa jaja do łuszczyny przez gotowy otwór.

Wygląda jak miniatura komara
Przypomina małego komara bo pryszczarek kapustnik jest muchówką komarowatego kształtu długości ok. 1,5 mm, barwy ciemnoszarej z pomarańczowym odwłokiem. Szkodnik zimuje w ziemnych kokonach na głębokości do 10 cm. Wylot pierwszego pokolenia, najgroźniejszego dla rzepaku, następuje w początkach kwitnienia i w maju. Wiosna w tym roku wystartowała wcześnie, ale teraz są nocne przymrozki i jest chłodno. Takie warunki utrudniły życie chowaczom łodygowym. W tej sytuacji należy oczekiwać mocniejszego ataku słodyszka rzepakowego, a potem chowacza podobnika i właśnie pryszczarka kapustnika.

Kilkadziesiąt larw w łuszczynie
Samice pryszczarka składają jaja grupkami do łuszczyn, głównie w otwory powstałe po żerowaniu chowacza podobnika, ale samica potrafi także składać jaja do młodych (wielkości do 1–2 cm) nieuszkodzonych łuszczyn, które mają jeszcze bardzo cienką war...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 08:15