StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy potrzebują wiedzy o inhibitorach

21.06.2021., 18:06h
Straty azotu można i trzeba ograniczać. Dzielenie dawek i ich stosowanie w optymalnych ilościach w okresach krytycznego zapotrzebowania roślin to najbardziej racjonalne podejście. Wybór odpowiednich form nawozowych oraz sam sposób aplikacji też ma wielkie znaczenie. W zakresie ograniczania strat azotu wprowadzane są do nawozów innowacyjne rozwiązania, jak dodatki inhibitorów.

Inhibitory dodawane do nawozów azotowych to dla zdecydowanej większości rolników nowość nieprzetestowana w praktyce rolniczej. Owszem, wielu uczestniczyło zapewne w szkoleniach na ten temat i zna działanie tych dodatków jedynie z deklaracji producentów. Brakuje badań potwierdzających ich skuteczność i opracowanych zasad stosowania tego typu nawozów. M.in. z tych powodów w piśmie z 8 czerwca br. do Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych reprezentowany przez prezesa zarządu Stanisława Kacperczyka, przedstawił stanowisko w sprawie inhibitorów nitryfikacji, którego treść cytujemy poniżej.

"W związku z pojawieniem się nowych rozwiązań w zakresie ograniczania strat azotu, a w szczególności poprzez stosowanie inhibitorów ureazy czy nitryfikacji, pragniemy wyrazić swoją opinię na temat upowszechniania się tych metod. Przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że my producenci chcielibyśmy, aby wszystkie składniki zastosowane przez nas w formie nawozów, zwłaszcza azotowych, zostały możliwie najefektywniej wykorzystane przez uprawiane przez nas rośliny. Dlatego też pozytywnie odnosimy się do propozycji, które maj...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 21:45