? Nasz dziadek w latach 70. ubiegłego wieku przekazał gospodarstwo rolne państwu, żeby dostać rentę. Miał prawo dożywotniego użytkowania małej działki gruntu oraz budynku mieszkalnego i budynków gospodarskich. Dziadek zmarł w zeszłym roku. Spadkobiercami po nim są moja siostra, dwoje rodzeństwa naszej nieżyjącej mamy i ja. Ciotka, która mieszkała przez całe życie z dziadkiem, złożyła do starosty wniosek o przyznanie jej na własność działki i budynków. Czy my z siostrą i druga ciotka też mamy takie prawo? Czy możemy domagać się udziału we własności tej działki i budynków?
! Jeżeli tylko ciotka Pani korzystała z działki i budynków, do użytkowania których uprawniony był dziadek, jedynie jej przysługuje roszczenie o nieodpłatne przyznanie własności działki oraz gruntu pod budynkami. Inni spadkobiercy dziadka nie mogą się tego skutecznie domagać.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w latach 70. ubiegłego wieku, rolnik, który przekazał gospodarstwo rolne za rentę, mógł zatrzymać budynki wchodzące w skład nieruchomości przekazywanych państwu. Budynki takie stawały się odrębnym od gruntu przedmiotem własności. Mógł również przek...