Plantatorów buraka ucieszy zatem fakt, że firma UPL otrzymała z MRiRW nowe zezwolenia ważne do 31 grudnia 2022 r. na wprowadzenie do obrotu dwóch herbicydów zawierających triflusulfuron metylowy – związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika. To Shiro i Grando do stosowania w uprawie buraka cukrowego oraz w uprawach małoobszarowych buraka pastewnego i buraka ćwikłowego.
Wymienione herbicydy są selektywne o działaniu układowym do stosowania nalistnego. Produkty są w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Zgodnie z klasyfikacją HRAC, substancja czynna triflusulfuron metylowy zaliczana jest do grupy 2 (dawniej grupa B). Pobierana jest głównie przez liście i szybko przemieszczana w roślinie.
Objawy działania takie jak przejaśnienia, żółknięcie, nekrozy, a dalej brązowienie liści wrażliwych chwastów występują w ciągu kilku dni. Herbicydy najskuteczniej działają na intensywnie rosnące chwasty od wschodów do początku fazy dwóch liści właściwych. Chwastami wrażliwymi są: fiołek polny, maruna bezwonna, przytulia czepna i rumianek pospolity. Średnio wrażliwa jest rdestówka powojowata, a średnio odporna jest gwiazdnica pospolita....