Jak ocenić użytek zielony po zimie, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać wiosną, jak najlepiej przeprowadzić nawożenie startowe, jak wybrać odpowiednią mieszankę do podsiewu i jak go wykonać? Praktyczne informacje i porady w tym zakresie można było uzyskać podczas drugiego z serii webinariów Krowie Na Zdrowie.
Podczas spotkania on-line, które odbyło się 2 marca br., Piotr Kowalski z Barenbrug Polska, szczegółowo omówił wiosenne zabiegi na użytkach zielonych. Jak podkreślił prelegent, podstawą podejmowania decyzji co do wiosennej pielęgnacji użytków zielonych powinna być dokładna ich ocena. Należy zwrócić uwagę na obsadę roślin, jaka pozostała po zimie oraz stopień zachwaszczenia.
Zacznij od włókowania
– Pierwszym i niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym na użytkach zielonych wiosną jest włókowanie, które "zrywa" martwe części roślin tworzących tzw. kożuch pozimowy. Kiedy opady śniegu były obfite i długo zalegał on na polach, masa zalegających martwych części roślin nie dopuszcza do gleby powietrza ani słońca. Kolejnym zabiegiem, stosowanym przede wszystkim na użytkach położonych na glebach organicznych jest wałowanie, którego zadaniem jest dociśnięcie masy korzeniowej roślin. Przy tym zabiegu szczególną uwagę należy zwrócić na poziom wilgotności gleby, gdyż wałując wilgotną glebę, wyciskamy z niej powietrze i np. na łąkach torfowych możemy doprowadzić do wzrostu ilości sitów. Z tego też powodu na takich łąkach wałowanie należy przeprowadzić raz w rok...