Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protest rolników k. Kalisza. 40 ciągników zablokowało drogi [FOTO]

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Protest rolników k. Kalisza. 40 ciągników zablokowało drogi [FOTO]
Wiadomości Protest rolników
Data publikacji 15.12.2022r.

Po raz kolejny rolnicy z Nowych Skalmierzyc (woj. wielkopolskie) i okolicy wyjechali na DK25, by zaprotestować przeciwko planom budowy obwodnicy Kalisza przez ich pola.

Kalisz będzie miał obwodnicę kosztem rolników

Ponad 20 rolników, głównie z okolic Nowych Skalmierzyc (woj. wielkopolskie) w powolnym, żeby nie powiedzieć żółwim tempie wyruszyło dziś na drogę krajową nr 25, by w ten sposób pokazać prezydentowi Kalisza, Krystianowi Kinastowskiemu, co sądzą o wybranym do realizacji wariancie obwodnicy miasta. Do dalszych prac GDDKiA skierowała wariant 5 projektu. Jest on przeprowadzony przez pola rolników, niszczy meliorację oraz dzieli ziemię na połowy. Nowa obwodnica ma przebiegać po gruntach nawet II i III klasy bonitacyjnej.
Tutaj są grunty dobrej kategorii, na których uprawiane są warzywa. Część z rolników ma już nawodnienia i teraz to wszystko ma zostać zniszczone – tłumaczył na jednym z protestów w tej sprawie Karol Frąszczak. – Z takim obrotem sprawy rolnicy nie mogą się pogodzić.

r e k l a m a

Ten wariant nie znalazł uznania w oczach rolników, ale także w oczach władz Nowych Skalmierzyc.

Władze Nowych Skalmierzyc zaproponowały wariant korzystny dla wszystkich

W 2020 roku Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz miasta i gminy Nowe Skalmierzyce poinformował, że spotkał się z prezydentem Kalisza, i zapadły ustalenia takie, które korzystne są zarówno dla rolników i miasta Kalisza. Był to wariant 6 planowanej obwodnicy.

r e k l a m aKomisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA w sprawie przebiegu planowanej obwodnicy Kalisza zdecydowała inaczej, niż było to mówione – wybrano wariant 5 planowanej obwodnicy. I to ten projekt miał zostać skierowany do dalszych prac planistycznych.
Kaliszanie optowali za wariantem nr 5, który prowadzi obwodnicę dalej od granic miasta. Mieszkańcy Nowych Skalmierzyc oraz rolnicy proponowali wariant 6 projektu - czyli taki, który jest bliżej granicy miasta Kalisz i omija przy tym pola rolników.

Rolnicy nie chcą zgodzić się z tym projektem, dlatego pikietują.
Wg zamysłów inwestora rozpoczęcie robót budowlanych nad obwodnicą możliwe będzie najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Oddanie inwestycji planowane jest na koniec 2028 r.
Michał Czubak

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a