Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali
Wiadomości wiadomości
Data publikacji 13.02.2021r.

Cena chleba w ostatnich latach wzrosła o prawie 30% do niemal 6 zł/kg. Choć żywność ostatnio bardzo drożeje, to nie przekłada się to na wzrost cen za produkty rolnicze. Jaki procent ceny chleba stanowi koszt zakupu zboża na mąkę?

Na cenę chleba główny wpływ ma wzrost kosztów pracy i energii

Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcin Wroński, informuje, że choć zboże jest drogie, to udział cen skupu zbóż w cenach detalicznych pieczywa szacowany jest na poziomie około 10 proc., zatem nie powinno to mieć większego znaczenia w kontekście cen chleba.

r e k l a m a

Dla lepszego zobrazowania warto zajrzeć w dane GUS dotyczące średniej ceny w skupie uzyskiwanej za zboża w ostatnich 4 latach.
  • Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w 2017 r. wyniosła 66,44 zł/dt, w 2018 r. – 72,62 zł/dt, w 2019 r. –72,26 zł/dt, w grudniu 2020 r. – 84,15 zł/dt.
  • Średnia cena żyta w 2017 r. wyniosła  54,67 zł/dt, w 2018 r. – 59,67 zł/dt, w 2019 r. – 60,38 zł/dt, w grudniu 2020 r. –  63,16 zł/dt.
Jak zmieniała się cena chleba pszennożytniego od 2017 r.? 
  • 4,40 zł za kg w styczniu 2017 r.
  • 4,66 zł/kg w styczniu 2018 r.
  • 5,06 zł/kg w styczniu 2019 r.
  • 5,52 zł/kg w styczniu 2020 r.
  • 5,96 zł/kg w grudniu 2020 r

Wroński wyjaśnia, że w ciągu 4 lat cena wzrosła o 29%!

Jakie czynniki  wpływają na cenę wyrobów piekarniczych?

Do głównych czynników należą:

1. Wzrosty cen za dostawę energii eklektycznej

r e k l a m a

Produkcja piekarnicza zużywa bardzo dużo energii. Z kolei odczuwalne podwyżki cen prądu są skutkiem tzw. opłaty mocowej, dzięki której następuje modernizacja i budowa nowych elektrowni. Duża suma jest przeznaczona także na utrzymanie jednostek wytwórczych w gotowości do dostarczania energii elektrycznej.

Nieodzowne jest znaczenie transportu w etapach: produkcyjnym i dystrybucyjnym, przez co ceny paliwa mocno wpływają na finalną cenę chleba. Mimo, że pandemia koronawirusa  ograniczyła transport międzynarodowy i popyt na paliwa. Od lutego 2021 r. Arabia Saudyjska wprowadziła zaplanowane ograniczenia w wydobyciu ropy naftowej, przez co może to także spowodować wzrost cen paliwa.

Znacznie spada spożycie chleba w Polsce

Rok 2020 r. był rekordowy pod względem zbiorów zbóż, które wystarczająco pokryły potrzeby krajowe, a nadwyżki były eksportowane. Mimo wzrostu produkcji,  samo spożycie zbóż w Polsce spada. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w codziennej diecie konsumentów, a Polacy coraz częściej stosują zamienniki produktów zbożowych. Tendencja spadkowa spożycia produktów zbożowych jest zauważalna już od kilku lat – dotyczy ona zarówno pieczywa, mąki, jak i kasz. Jak to wygląda w statystykach? Średnie spożycie chleba w roku:

  • 2005  - wyniosło 5,90 kg/osobę
  • 2017 – 3,15 kg/osobę
  • 2019 – 2,98 kg/osobę
Chleb i inne produkty przemiału zbóż są podstawowymi produktami żywnościowymi, przez co popyt na nie jest mało elastyczny, a  to oznacza, ze wzrost ich cen, to mały spadek popytu i na odwrót, spadek cen oznacza mały wzrost popytu.

Rekordowy zbiór zbóż w 2020 r., a mimo tego udział produktów zbożowych w diecie Polaków spada

Zestawienie danych statystyczny z GUS z ostatnich 4 lat pozwala zobrazować jak wzrastała średnia cena w skupie za zboża konsumpcyjne. Niestety wzrost ten nie jest tak spektakularny i znaczący, jak w przypadku ceny za kilogram chleba pszennożytniego. Zatem to właśnie czynniki, takie jak koszty produkcji i dystrybucji, znacząco wpływają na cenę pieczywa.
Sam rolnik nie otrzymuje dużo więcej za produkty rolne, mimo, że warunki upraw ulegają ciągłym modyfikacjom, a koszty produkcji również rosną.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Źródło: PAP oraz dane GUS
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a