Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty do materiału siewnego 2020 – tylko miesiąc na wniosek

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Dopłaty do materiału siewnego 2020 – tylko miesiąc na wniosek
Wiadomości Dopłaty
Data publikacji 20.05.2020r.

W tym roku zmienił się termin naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Na razie nie pojawił się projekt zmian, aczkolwiek, jak zapowiadał minister rolnictwa, w tym roku, oprócz zmiany terminu miał się zmienić również wykaz roślin objętych dopłatą – miał być ograniczony jedynie do ziemniaków i roślin strączkowych.

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego przedłużone o kolejny miesiąc

Wnioski będzie je można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2020 r. Na razie nie pojawił się projekt zmian, aczkolwiek, jak zapowiadał minister rolnictwa, w tym roku, oprócz zmiany terminu miał się zmienić również wykaz roślin objętych dopłatą – miał być ograniczony jedynie do ziemniaków i roślin strączkowych. Te zmiany nie są więc jeszcze pewne.

r e k l a m a

W jaki sposób ustalana jest wysokość pomocy finansowej dla rolnika?

Według obecnych przepisów, wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. Stawki dopłat określane są corocznie do 30 września, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wysokość stawek jest wyliczana z uwzględnieniem powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych do ARiMR oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. Warto przypomnieć, iż za 2019 r. stosowne rozporządzenie wydano dopiero 5 marca br., a realizację dopłat rozpoczęto jeszcze później. Rząd tłumaczył ten poślizg wyczerpaniem krajowego limitu pomocy de minimis oraz późnym uchwaleniem budżetu państwa na 2020 r.

Dopłaty do materiału siewnego za 2020 najpewniej do rolników trafią dopiero w przyszłym roku

Nie ma co liczyć na to, że dopłaty do materiału siewnego za 2020 r. będą wypłacane jeszcze w tym roku – pula de minimis w rolnictwie już obecnie jest wyczerpana w ponad 90%.

r e k l a m a

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a