StoryEditorWiadomości rolnicze

Gorące walentynki na wsi. Ruszają protesty rolników w kilku województwach. Gdzie będą blokady?

13.02.2023., 18:02h
Rolnicy z Solidarności RI nie doszli do porozumienia z rządem. Dlatego jutro zablokują ciągnikami i samochodami drogi w 6 województwach w Polsce. Będą domagać się natychmiastowych działań poprawiających sytuację na wsi. Gdzie dokładnie odbędą się protesty?

To będą gorące walentynki na wsi. Już jutro, 14 lutego w wielu regionach kraju na drogi wyjadą ciągniki. Rolnicy w ten sposób będą protestować przeciwko nadmiernemu importowi zbóż z Ukrainy, który spowodował znaczny spadek cen skupu w Polsce. Wyrażą też swoje niezadowolenie z braku działań, do jakich premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zobowiązali się podczas rozmów z przedstawicielami NSZZ Solidarność RI 10 stycznia.

Rolnicy: dopłaty do zboża i kredyty bez zabezpieczeń to "wrzutka medialna"

Rolników nie satysfakcjonują ostatnie propozycje PiS-u. Zdaniem organizatorów jutrzejszych strajków dopłaty do zbóż i kredyty bez zabezpieczeń, które kilka dni temu zaoferował rząd, są „bardziej wrzutką medialną mającą pozyskać przychylność pozarolniczej części społeczeństwa, niż próbą rzeczywistego rozwiązania istniejących problemów".

- Przy każdej okazji rozmów z przedstawicielami władz państwowych podkreślamy, że nasze rolnictwo potrzebuje rozwiązań systemowych, a nie rozdawanych przy różnych okazjach środków z budżetu państwa. Podobnie jest z problemem kredytowania rolnictwa. Należałoby ocenić realne oprocentowanie proponowanego produktu, wartość wiboru oraz inne koszty związane z udzieleniem kredytu - wyjaśnia Zachodniopomorska Solidarność RI.

Również zaproponowane przez ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka dopłaty do zbóż budzą kontrowersje wśród rolników. Ich zdaniem nie rozwiążą problemu niskich cen skupu i ogromnej nadpodaży ziarna w Polsce. Poza tym rolnicy nie rozumieją, czemu wsparcie nie odnosi się także do innych rynków, które zostały zdemolowane niekontrolowanym importem z Ukrainy. Chodzi m.in. o rzepak, pozostałe zboża, olej czy drób.

Rolnicy oczekują dopłat do drogich nawozów

Do tego dochodzą problemy z nawozami. Część gospodarzy zaopatrzyła się w nawozy jeszcze przed żniwami lub zaraz po. Wtedy były one droższe dwa lub nawet trzy razy niż obecnie. Rolnicy przepłacili więc od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych i finalnie zostali z drogimi nawozami i niesprzedanym zbożem. Dlatego postulują o dopłaty do drogich nawozów.

Rolnicy zablokują drogi. Protesty w 6 województwach

W związku z tym, że rolnicza "Solidarność" nie doszła do porozumienia z rządem, 14 lutego odbędą się protesty w 6 województwach w Polsce. 

Woj. zachodniopomorskie:

  • Powiatowe Komitety Protestacyjne z Koszalina, Kołobrzegu, Białogardu, Gryfic będą blokować ciągnikami i samochodami drogę wojewódzka DW112
  • W Stargardzie będą protestować rolnicy z okolic Stargardu, Goleniowa i Pyrzyc 
  • W Choszcznie na DK20 odbędą się przejazdy ciągników i przejścia po pasach 
  • W Szczecinku na DK11 odbędą się przejazdy ciągników i przejścia po pasach
  • W Łobezie rolnicy będą protestować na DW147 i DW 151 

Woj. pomorskie:

Protest rozpocznie się o godz. 10.00 w Daryżynie (obok pasów). Planowany jest przejazd traktorami trasą S6. 

Woj. wielkopolskie:

Przejazd ciągników z miejscowości Jastrowie do miejscowości Podgaje i z powrotem w ciągu drogi krajowej DK11. 

Woj. dolnośląskie:

Pikieta pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu

Woj. opolskie:

Pikieta pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu

Woj. świętokrzyskie:

Pikieta pod Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach

Dodatkowo organizowane są spontaniczne protesty niezgłoszone przed 12.02.2023r. Krajowej Radzie Solidarności RI. Delegacje rolników z Solidarności RI złożą listy postulatów także w innych Urzędach Wojewódzkich.

Jakie są postulaty rolników z NSZZ Solidarność?

Rolnicy z NSZZ Solidarność oczekują przede wszystkim natychmiastowego wypełnienia zobowiązań ministra Henryka Kowalczyka po spotkaniu w dniu 10 stycznia.

- Dostrzegamy wypełnienie jednego z postulatów w kwestii ceny nawozów jedynie w połowie zakresu. Doceniamy te działania, jednak oczekujemy dalszej obniżki cen do poziomu wskazanego na spotkaniu w dniu 10 stycznia (2000 zł/t) i możliwości kredytowania przez Krajową Grupę Spożywczą - mówi rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI Adrian Wawrzyniak.

Rolnicy domagają się też wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego import zbóż i rzepaku z Ukrainy. UE wielokrotnie zapowiadała utworzenie korytarzy solidarnościowych i aktywną pomoc w wywozie zboża, m.in. poprzez platformę logistyczną kojarzenia ofert.

Niestety, obietnice te nie zostały spełnione, Polska została pozostawiona sama sobie, a nasz rynek zbóż i rzepaku został zdemolowany niekontrolowanym importem.  Zdaniem rolników główną winę za to ponosi Komisja Europejska, która zamiast wspierać budowę korytarzy solidarnościowych zajęła się wymyślaniem kolejnych „kamieni milowych”, aby jak najbardziej uzależnić nasz kraj. Zawinił również Henryk Kowalczyk, bagatelizując sytuację i zachęcając rolników do wstrzymania się ze sprzedażą po żniwach.

Rolnicy domagają się też ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji. Chodzi tu o zawieszenie wdrażania Zielonego Ładu, wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników i wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla rolników oszukanych przez podmioty skupowe rolników. Rolnicy chcą także rozszerzenia kompetencji IHARS o kontrolę punktów skupujących płody rolne.

Protestujący domagają się też utrzymania opłacalności produkcji rolnej. Miałoby w tym pomóc wprowadzenie paliwa rolniczego, utrzymywanie cen nawozów azotowych na poziomie umożliwiającym uzyskanie opłacalności produkcji, wprowadzenie wakacji kredytowych i obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych. Kolejnymi narzędziami wspierającymi rolników miały być niskooprocentowane kredyty, naliczanie czynszu dzierżawnego przez KOWR na wzór podatku rolnego i zmniejszenie cen energii dla gospodarstw rolnych oraz zakładów przetwórczych.

Poza tym rolnicza Solidarność apeluje o pilne uruchomienie terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice Polski.

- Domagamy się, aby Krajowa Grupa Spożywcza włączyła się we właściwe wykorzystania magazynów zbożowych w porcie w Świnoujściu do eksportu zboża oraz rozbudowę terminalu spożywczego, umożliwiającego wymianę handlową innymi produktami spożywczymi oraz artykułami do produkcji rolnej - mówią organizatorzy protestów.

Kamila Szałaj, fot. Solidarność RI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 02:35