Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kołodziejczak z Agro Unii żąda dymisji ministra rolnictwa

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Kołodziejczak z Agro Unii żąda dymisji ministra rolnictwa
Wiadomości Polska
Data publikacji 12.05.2020r.

Rolnicy oraz hodowcy drobiu protestowali pod Ministerstwem Rolnictwa domagając się jak najszybszej pomocy dla rolnictwa dotkniętego przez kryzys związany z koronawirusem i suszą. Michał Kołodziejczak domaga się też dymisji Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Hodowcy drobiu żądają objęcia ich gospodarstw tarczą antykryzysową

We wtorek 12 maja 2020 roku pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się nietypowy protest rolników i hodowców drobiu. Rolnicy złożyli wieńce pogrzebowe i zapalili znicze pod resortem i się rozeszli. Dopełnieniem tego dramatycznego gestu był transparent, który wyjaśniał skalę problemu hodowców drobiu.

„Skup drobiu 2,30 zł/kg – koszt produkcji 3,25 zł/kg! A rodzime ubojnie sprowadzają drób z Ukrainy!. Żądamy tarczy antykryzysowej dla hodowców drobiu.”

 

r e k l a m a

Kołodziejczak chce dymisji Jana Krzysztofa Ardanowskiego z funkcji ministra rolnictwa

W proteście pod Ministerstwem Rolnictwa wziął udział także Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. On poszedł jednak dalej i złożył petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, w której apeluje o odwołanie Jana Krzysztofa Ardanowskiego z funkcji ministra rolnictwa.

W swojej petycji Michał Kołodziejczak podkreśla że najważniejszym zadaniem w czasie kryzysu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju,. Jego zdaniem minister Ardanowski nie wywiązuje się odpowiednio z tego zadania.

Obecny minister rolnictwa poprowadził wiele gospodarstw rodzinnych na skraj bankructwa, pogłębił stereotypowe podziały między wsią a miastem, zezwolił zagranicznym korporacjom na bezwzględną dominację na rynku produkcji i handlu żywnością, co za chwilę skończy się egzekucjami komorniczymi w gospodarstwach i drożyzną w sklepach – przekonuje lider AGROunii w piśmie do premiera.

Michał Kołodziejczak zarzuca Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu również, że jako minister rolnictwa:

  • przegrywa walkę z wirusem ASF,
  • pozwala na nadmierny import płodów rolnych zza granicy,
  • toleruje fikcyjne kontrole żywności przez podległe służby,
  • odpowiada za brak lub opóźnienia w wypłacie odszkodowań i rekompensat, w tym pomocy suszowej,
  • prowadzi politykę, która prowadzi do faworyzowania na rodzimym rynku obcych kapitałowo i agresywnych wobec polskich rolników podmiotów gospodarczych.

Z tych powodów Michał Kołodziejczak żąda dymisji ministra Ardanowskiego podkreślając, że takie działanie jest polską racją stanu.

 

Paweł Mikos

Fot. Archiwum

Widziałeś już nasze video "Magazyny pełne, cena zboża nie do przyjęcia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a