Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc suszowa będzie wypłacona, ale nie z de minimis

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Pomoc suszowa będzie wypłacona, ale nie z de minimis
Wiadomości Dotacje
Data publikacji 14.07.2020r.

Rząd przyjął rozwiązanie, które ma umożliwić wypłatę pomocy suszowej za 2019 rok rolnikom, którzy do tej pory jej nie otrzymali. Dotacje mają być przyznane też rolnikom, które mają kłopoty finansowe ze względu na epidemię koronawirusa.

Pomoc suszowa i pomoc dla rolników dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa

We wtorek 14 lipca 2020 roku podczas posiedzenia Rady Ministrów rząd przyjął rozporządzenie dot. działania ARiMR. Nowe prawo ma umożliwić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłatę pomocy rolnikom, którzy mają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa oraz pomocy suszowej za 2019 rok, jeśli do tej pory jeszcze jej nie otrzymali.

Ponieważ znaczna część pomocy suszowej była wypłacana w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, a limit krajowy de minimis jest na wykończeniu, to wielu rolników obawiało się, że w tym roku nie otrzyma obiecanych dotacji suszowych. Te obawy pogłębiły informacje, że Komisja Europejska nie zgodziła się na przesunięcia w ramach krajowego limitu de minimis.

Więcej o tym przeczytasz tu: Limit de minimis w rolnictwie na wyczerpaniu. Co z wypłatą pomocy suszowej?

 

r e k l a m a

Dla kogo pomoc z funduszy na walkę ze skutkami COVID-19?

W komentarzu do przyjętego rozporządzenia rząd podkreślił, że należy pomóc rolnikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej m.in. z ograniczeń handlowych i brakiem rynków zbytu w  związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa.

Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że taka pomoc będzie przeznaczona dla:

  • hodowców bydła mięsnego;
  • hodowców krów mlecznych;
  • hodowców świń;
  • hodowców owiec lub kóz
  • hodowców drobiu rzeźnego i nieśnego;
  • ogrodników uprawiający rośliny ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).

Więcej można przeczytać w artykule:

7 tys. euro dotacji dla rolników poszkodowanych przez COVD-19.

 

Pomoc suszowa będzie także wypłacona z puli środków przeznaczonych na walkę ze skutkami koronawirusa

Rząd chce, aby z puli pieniędzy przeznaczonych na zwalczanie skutków epidemii koronawirusa była wypłacana pomoc suszowa za 2019 roku dla tych gospodarstw, które jeszcze jej nie otrzymały. Rząd i resort rolnictwa tłumaczą taką decyzję faktem, że znaczna część gospodarstw, które poniosły znaczne straty w 2019 roku przez  niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszę, znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji.

 

r e k l a m a

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o dotacje?

Żeby uzyskać dotacje na niwelowanie skutków koronawirusa i suszy, rolnik będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do biura powiatowego ARiMR. I to pomimo, że wcześniej gospodarz złożył już wniosek o pomoc suszową.

Ministerstwo podaje, że pomoc zostanie przyznana dla rolników:

  • którzy przez suszę lub innej zjawiska atmosferyczne w 2019 roku ponieśli straty przekraczające 30% danej uprawy;
  • którzy złożyli wniosek o pomoc suszową za 2019 rok, ale nie dostali jej ze względu na wyczerpanie się krajowego limitu pomocy de minimis na 2020 rok;
  • którym grozi utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym dotyczącymi COVID–19 oraz niewypłaceniem pomocy de minimis.

Aby uprościć warunki ubiegania się o pomoc, utrata płynności finansowej będzie potwierdzana przez producenta rolnego wyłącznie na podstawie jego oświadczenia. Wsparcie będzie wypłacone w wysokości należnej producentowi pomocy w związku z  wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi – informuje resort rolnictwa.

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a