Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protest rolników: za chwilę polskie rolnictwo przejdzie do historii [FOTO]

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Protest rolników: za chwilę polskie rolnictwo przejdzie do historii [FOTO]
Wiadomości
Data publikacji 18.01.2022r.

Rząd nie reaguje na problemy w rolnictwie, więc rolnicy z zachodniopomorskiej „Solidarności” zablokowali dziś drogi w całym województwie. Gdzie odbyły się protesty? Obejrzyj galerię zdjęć!

Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego wyjechali dziś ciągnikami i samochodami we wszystkich powiatach województwa na drogi. Protestowali w ten sposób przeciwko bierności rządu i fatalnej sytuacji w rolnictwie. Zablokowali m.in. DK10 między Krąpielą a Wapnicą i między Reczem a Wapnicą i DK 109 między Płotami a Gryficami oraz między Maszewem a Goleniowem. Utrudnienia były także na DK11, DK6 i drogach powiatowych oraz gminnych. W akcji udział wzięło łącznie ok. 500 ciągników. 

r e k l a m a


Protest w powiecie Kołobrzeskim, autor Lech Bany

Rolnicy musieli wyjść na ulice, bo rząd nie reaguje na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych. Jak tak dalej pójdzie polskie rolnictwo przejdzie do historii.

- My tu walczymy o swój byt. Domagamy się natychmiastowych działań rządu, które podniosłyby opłacalność produkcji rolnej. To jest skandal, żeby nawozy zdrożały o 300 proc., a władza tylko bezradnie ręce rozkładała. Czy oni nie widzą, że to nie jest tylko nasz problem? Przecież za chwilę chleb będzie po 20 zł. Co na to konsument powie? Proszę bardzo, my możemy zamknąć na klucz swoje gospodarstwa i iść do pracy na etat w mieście. Bo mamy dość tego użerania się i żebrania o jałmużnę. Nasza praca nie trwa 8 godzin. Czasem jest to i 18 godzin na dobę, świątek, piątek, bez urlopu. W pocie czoła zasuwamy i jeszcze dokładamy do tego interesu. Tylko, że jak my przestaniemy zboże kosić i świnie hodować, to skąd będzie szynka i chleb? Z importu? Mleko syntetycznie fabryki zaczną produkować? Dość już tej ignorancji rządzących. Niech oni się wreszcie wezmą do roboty i pomogą rolnikowi w żywieniu narodu – mówi w rozmowie z nami Adam Walterowicz, organizator protestu w powiecie Gryfińskim. 

Rolnicy są tak zdeterminowani do walki o swoją przyszłość, że już dziś zapowiadają zaostrzenie akcji protestacyjnej, jeśli rząd nie spełni ich postulatów. Pełna lista postulatów znajduje się TUTAJ

GALERIA ZDJĘĆ 


r e k l a m a

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST W NOWOGARDZIE W POW. GOLENIOWSKIM (za zdjęcia dziękujemy Piotrowi Kamińskiemu i Annie Wojciechowskiej)Poniżej: TAK WYGLĄDAŁ PROTEST W POW. STARGARDZKIMPoniżej: TAK WYGLĄDAŁ PROTEST W POW. KOŁOBRZESKIM (za zdjęcia dziękujemy Lechowi Bany)PONIŻEJ: TAK WYGLĄDAŁ PROTEST W POW. GRYFICKIM (za zdjęcia dziękujemy Czesławowi Bukowcowi)


Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a