Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Stanowisko ministerstwa rolnictwa w sprawie importu zboża technicznego z Ukrainy

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Stanowisko ministerstwa rolnictwa w sprawie importu zboża technicznego z Ukrainy
Wiadomości
Data publikacji 20.01.2023r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w specjalnym komunikacie zapewnia, że w imporcie zboża z Ukrainy nie ma już tzw. zboża technicznego, a każde zboże wwożone do Polski podlega kontroli na granicy. Resort rolnictwa podaje również, że ciężarówka, która wypadła z drogi w okolicach Chełma i miała przewozić zboże techniczne, w rzeczywistości wiozła pszenicę paszową.

W czwartek 19 stycznia 2023 roku opisaliśmy wypadek w okolicach Chełma ciężarówki przewożącej zboże. Rolnicy, którzy byli na miejscu alarmowali, że TIR z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi miał przewozić tzw. zboże techniczne.

Gospodarze byli rozgoryczeni, ponieważ podczas niedawnego spotkania z nimi minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, zapewniał, że import zboża technicznego do Polski został wstrzymany. Więcej na ten temat w artykule: Rolnicy odkryli zboże techniczne w ukraińskiej ciężarówce.

r e k l a m a

Resort zapewnia, że nie ma już importu tzw. zboża technicznego do Polski

W piątek 20 stycznia 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w specjalnym komunikacie odniosło się do zarzutów stawianych przez rolników i zajęło stanowisko w sprawie zboża technicznego z Ukrainy. Resort zapewnia, że nie ma już importu tzw. zboża technicznego do Polski. Co więcej, każde zboże wwożone do Polski podlega na granicy kontroli prowadzonej przez odpowiednie służby.

– Kłamstwem jest informacja Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego podawana za pośrednictwem niektórych mediów, że do Polski w dalszym ciągu napływa zboże techniczne z Ukrainy. Zamojskie Towarzystwo Rolnicze podaje jako przykład importu takiego zboża wypadek tira z Ukrainy, który miał miejsce 19 stycznia w okolicach Chełma. Tir ten miał rzekomo przewozić tzw. zboże techniczne. Nie jest prawdą, że było to zboże techniczne – można przeczytać w komunikacie ministerstwa.

Na poparcie swoich słów resort podaje, że Urząd Wojewódzki w Lublinie przeprowadził weryfikację procedury odprawy celnej opisanego w naszym artykule zboża i na Twitterze poinformował, że nie było to zboże techniczne, ale „ziarno pszenicy przeznaczone na cele paszowe” i przeszło na granicy kontrolę weterynaryjną, co oznacza, że wszystko odbyło się prawidłowo".

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a