Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

UWAGA! Mróz do -20°C i śnieg do niemal pół metra!

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
UWAGA! Mróz do -20°C i śnieg do niemal pół metra!
Wiadomości Prognoza pogody
Data publikacji 07.02.2021r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i IMGW ostrzegają przed silnym mrozem. Już tej nocy niektórzy mieszkańcy Polski zobaczą na termometrach wskazania nawet poniżej -20 st. C. Możliwe są także intensywne opady śniegu, miejscami nawet do 50 cm. Gdzie i jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

Intensywne opady śniegu możliwe niemal w całej Polsce

Na mapie alertów pogodowych Instytutu Mereologii i Gospodarki Wodnej niemal cała Polska jest objęta ostrzeżeniami przed intensywnymi opadami śniegu. Jedynie północne województwa są na razie wolne od ostrzeżeń przed śniegiem.

– Strefa opadów dalej stopniowo rozszerza się na północ, w ostatnim czasie śnieg zaczął padać m.in. w centrum Polski. Śnieg zaczął padać między innymi w Radomiu, Lublinie i Łodzi. Stopniowo zwiększa się też natężenie opadów śniegu – umiarkowane opady występowały w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie – informował IMGW w niedzielę o godz. 17.00.

Instytut wskazywał, że najwięcej śniegu może spaść w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. Do poniedziałkowego wieczoru suma opadów śniegu może wynieść nawet 35–45 cm. Tylko nieznacznie mniejsza pokrywa śnieżna ma się pojawić na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do 30 cm. 

 

r e k l a m a

Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, a na krańcach południowych gołoledź

IMGW wskazuje także, że wciąż utrzymuje się porywisty wiatr, który w porywach osiąga prędkość do około 55 km/h, a to może miejscami wywoływać zawieje i zamiecie śnieżne. Z informacji meteorologów wynika, że z zamieciami musieli ostatnio radzić sobie mieszkańcy okolic Zielonej Góry i Wrocławia.

Z kolei na południowych krańcach woj. śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego kierowcy muszą przygotować się na bardzo trudne warunki jazdy, ponieważ mamy tam do czynienia z opadami marznącymi, które powodujące gołoledź.

Mróz nawet do -20 stopni Celsjusza

W regionach, gdzie nie wystąpią intensywne opady śniegu należy spodziewać się siarczystego mrozu. W nocy z niedzieli na poniedziałek na północnym wschodzie, w okolicach Suwałk, lokalnie temperatura może spaść nawet poniżej -20 st. C. W centrum termometry będą wskazywać około -14 st. C, w Wielkopolsce około -7 st. C, a na południu temperatura może wahać się w okolicach 0 st. C.

– Pogoda uspokoi się dopiero we wtorek, ale od środy powrócą znów silne mrozy, więc na całkowitą stabilizację nie możemy liczyć w najbliższym czasie – podaje IMGW.

Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby w najbliższych dniach ze względu na warunki atmosferyczne uważać na siebie i zwracać uwagę na innych oraz pamiętać o zwierzętach.

 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i IMGW ostrzegają przed silnym mrozem

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a