Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wiek emerytalny dla rolników zostanie obniżony?

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Wiek emerytalny dla rolników zostanie obniżony?
Wiadomości Emerytury
Data publikacji 19.05.2020r.

Organizacje rolnicze chcą obniżenia wieku, który uprawniałby rolników do przejścia na emeryturę. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa przyznał, że trwają prace nad takim rozwiązaniem. W sejmie już jest projekt ustawy przewidujący wcześniejszą emeryturę rolniczą.

Ardanowski: pracujemy na obniżeniem wieku emerytalnego

Co jakiś czas organizacje rolnicze i środowiska wiejskie w mniej lub bardziej formalny sposób postulują o przywrócenie dla rolników możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niż ma to miejsce obecnie.

Z ustaleń Tygodnika Poradnika Rolniczego wynika, że Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa nie wyklucza takiego rozwiązania. Oznaczałoby to, że kobiety pracujące w gospodarstwie rolnym mogły przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
Jednak minister zastrzega, że wprowadzenie takich uprawnień dla rolników byłoby dużym obciążeniem dla rolników. Dlatego możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolniczą byłoby uzależnione od straży w opłacaniu składek emerytalnych w KRUS.

 

r e k l a m a

W sejmie jest już projekt ustawy obniżający wiek emerytalny

Co ciekawe, rozwiązanie wprowadzające niższy wiek emerytalny dla rolników mogłoby zostać poparte zarówno przez ugrupowania rządzące, jak i część opozycji. Taki wniosek można wysnuć na podstawie tego, że w sejmie jest już projekt ustawy o wcześniejszych emeryturach rolniczych.

W styczniu 2020 roku taką zmianę prawa zaproponowali posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z projektu ustawy wynika, że ludowcy chcieliby wprowadzić wcześniejszą emeryturę dla rolników przy spełnieniu dwóch warunków:

  • ukończeniu odpowiedniego wieku – 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
  • posiadaniu co najmniej 30-letniego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Według PSL wcześniejsze emerytury rolnicze to byłby koszt ok. 660 mln złotych z budżetu państwa w 2020 roku. 

 

Dlaczego rolnicy powinni móc przechodzić wcześniej na emeryturę?

O podobne rozwiązanie jeszcze w sierpniu 2019 roku postulowały izby rolnicze.

–Praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych – wskazywał samorząd rolniczy.

Na istotną kwestie zwróciła uwagę także Warmińsko- Mazurska Izba Rolnicza. Podkreśla, że podniesienie wieku emerytalnego dla rolników spowodowało, że później są przekazywane gospodarstwa rolne dzieciom rolników. A to z kolei powoduje, że młodzi ludzie chcąc pracować samodzielnie na własny rachunek, nie czekają na przepisanie gospodarstwa, tylko rozpoczynają karierę zawodową poza rolnictwem i część z nich już nie wraca do prowadzenia gospodarstwa. 

Warto także dodać, że rolnicy są najbardziej zapracowaną grupą zawodową. Z danych GUS wynika, że aż 184 tys. osób pracujących w rolnictwie na wykonanie swoich obowiązków poświęcało co najmniej 60 godzin tygodniowo, czyli tyle ile wynosi 1,5 etatu.

Więcej w artykule:

r e k l a m a

Rolnicy najbardziej zapracowaną grupą zawodową w Polsce

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a