StoryEditorOgród

Lawenda w ogródku – odmiany, uprawa, przycinanie

13.08.2021., 13:08h
Lawenda to roślina, która przebojem zdobywa nasze ogrody. Mimo, że uprawa lawendy wymaga starań,  to w zamian roślina pięknie kwitnie oraz wspaniale pachnie. Jak prawidłowo uprawiać lawendę w ogrodzie i jak ją przycinać? 

Kwitnąca lawenda to nieodłączny element rozgrzanych słońcem zakątków śródziemnomorskich i romantycznych ogrodów angielskich. Najpiękniej prezentuje się w pełni lata zachwycając drobnymi kwiatkami o niezwykłym zapachu.

W jakich miejscu najlepiej posadzić lawendę?

Lawenda to roślina ciepłolubna, dlatego aby spełnić drugi warunek, czyli odpowiednio wysoką temperaturę przy naszej dość kapryśnej pogodzie, nie wystarczy jedynie posadzić lawendy w południowej części ogrodu. Musimy mieć pewność, że będziemy w stanie zapewnić jej dużo ciepła nawet wtedy, jak ciepła tego nie będzie, a więc chłodnymi wieczorami czy zimą.

Jeśli posiadamy w ogrodzie słoneczne i suche miejsce to możemy z powodzeniem posadzić tam lawendę. Takie stanowisko doceni też Dzwonek Dalmatyński. Obie rośliny wymagają gleby przepuszczalnej, piaszczystej i zasadowej. Dobrze sobie radzą posadzone wzdłuż murków, chodników i słonecznych ścieżek ogrodowych. Te rośliny nie lubią tylko nadmiaru wody. Jednak w przypadku młodych okazów należy dbać o utrzymanie wilgoci w podłożu. Starsze i dobrze ukorzenione rośliny nie potrzebują już podlewania. Wyjątkiem jest uprawa w pojemnikach.

Lawenda źle znosi również zbytnią wilgoć w powietrzu, tak więc zapewnijmy jej odpowiednio dużo otwartej przestrzeni, aby ułatwić jej prawidłowy przepływ powietrza wewnątrz kępy. Wilgoć na liściach będzie łatwiej znikać w pełnym słońcu i na lekkim wietrze. Lawenda nie lubi się „ściskać” z innymi roślinami, więc nawet gdy sadzimy ją w grupie, starajmy się, aby miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Jej wielkość może nas z czasem zadziwić. Jesienią warto ją podsypać kompostem, który dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, a także poprawi strukturę podłoża.

Najpopularniejsze odmiany lawendy

Nie trzeba jechać aż do Francji, by korzystać ze wszystkich dobrodziejstw lawendy. Ten półkrzew, tworzący zwarte i regularne kępy, z powodzeniem może rosnąć także w naszym klimacie. W ogrodzie pięknie będą wyglądać:

  • lawenda francuska (Lavandula stoechas). Jest to roślina bardzo dekoracyjna, ponieważ posiada kwiaty płodne oraz barwne podsadki. Kwiatostan ma charakterystyczną beczułkowatą formę, a listki są nieco szersze niż w odmianie lawendy wąskolistnej;
  • lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). To najpopularniejszy rodzaj lawendy, posiada szarozielone, pokryte włoskami, bardzo pachnące liście oraz niebieskie, drobne kwiaty osadzone na kłosowatym kwiatostanie. Lawenda może osiągać nawet 80 cm wysokości, przeważnie spotyka się jednak krzewy wysokie na około 40-50 cm. Do ogrodu polecana jest  szczególnie odmiana „Hidcote blue” o ciemnych, intensywnie wybarwionych kwiatach w kolorze niebiesko-fioletowym. Jasnofioletowe kwiaty ma odmiana „Dwarf blue”, a na różowo kwitnie „Hidcote pink”. Ciekawą odmianą jest „Alba” o kwiatach koloru białego.

Kiedy i jak należy przycinać lawendę?

Jednak, aby lawenda cieszyła nas w ogrodzie należy ją przycinać w odpowiedni sposób. Kluczowa tu jest systematyczność – lawendę należy przycinać 2 razy w roku. Wiosenne cięcie należy przeprowadzić zanim rozpocznie się wegetacja, czyli przeważnie w trzeciej dekadzie marca lub na samym początku kwietnia. Podczas cięcia wiosennego należy usunąć wszystkie suche i uszkodzone pędy. Cięcie wiosenne powinno być mocne i pozwoliło formować odpowiedni pokrój lawendy. Najlepiej przycinać krzaki lawendy formując je w kule, co zapewnia dobry dostęp powietrza wszystkim pędom i zapobiega procesom gnilnym.
Zamiast wiosennego cięcia można także wykonać jesienne cięcie lawendy – można je przeprowadzić w drugiej połowie września. Oba ta zabiegi można traktować zamiennie.
Podczas cięcia wiosennego (lub jesiennego) należy przycinać głównie młode, niezdrewniałe pędy – powinniśmy skrócić je o połowę. Co ważne, nie należy ciąć pędów zbyt nisko, ponieważ może do łatwo doprowadzić do infekcji wiązek przewodzących.
Drugim istotnym zabiegiem jest letnie cięcie lawendy, które przeprowadzamy od lipca do niemal końca sierpnia. Wówczas należy ciąć wszystkie kwiatostany wraz z łodygami bez liści. Pozwoli to na zagęszczenie lawendy oraz umożliwi ponownie kwitnienie lawendy.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:04