Dopłaty dla pszczelarzy: coraz mniej czasu na złożenie wnioskuJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty dla pszczelarzy

Dopłaty dla pszczelarzy: coraz mniej czasu na złożenie wniosku

23.04.2024., 14:30h
Trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat do przezimowanych rodzin pszczelich. Do kiedy można składać dokumenty?

Do kiedy potrwa nabór wniosków o dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich?

Pszczelarze, którzy prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół i są wpisani do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii mogą już składać wnioski o dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich.

Nabór potrwa do 31 maja 2024 r. Pomoc wynosi 50 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej i jest zaliczana do pomocy de minimis w rolnictwie.

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o dopłaty do pszczół?

Przed złożeniem wniosku pszczelarze powinni przygotować:

  • wydane w 2024 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o wpisaniu do rejestru oraz o liczbie pni pszczelich,
  • zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis – o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.

Pszczelarze, którzy nie mają jeszcze nadanego w ARiMR numeru w ewidencji producentów, powinni ponadto dołączyć do wniosku wypełniony i podpisany wniosek o wpis do niej.

O środki na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym można się ubiegać w Agencji już po raz czwarty. W 2021 roku pszczelarze otrzymali z tego tytułu blisko 20 mln zł, w 2022 ponad 23 mln zł, a w 2023 niemal 77 mln zł.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 01:44