Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak skutecznie odstraszyć dziką zwierzynę?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Jak skutecznie odstraszyć dziką zwierzynę?
Hodowla Zwierząt Porady
Data publikacji 07.06.2021r.

Straty w uprawach spowodowane dzikimi zwierzętami to problem narastający z roku na rok. Największe szkody na polach powodują oczywiście największe zwierzęta łowne, jak: sarny, jelenie oraz dziki, które – jak często opisujemy na łamach naszego tygodnika – są obecnie prawdziwą zmorą rolników.

Nie tak łatwo uzyskać odszkodowanie za szkody łowieckie

Niestety, uzyskanie odszkodowania za poniesione straty nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ogromnej ilości czasu i energii, bowiem procedury związane z szacowaniem strat trwają bardzo długo i – jak równie często opisujemy – współpraca z kołami łowieckimi to dla poszkodowanego rolnika niejednokrotnie droga przez mękę.
Jeżeli już uda się wyegzekwować odszkodowanie, to zazwyczaj nie pokrywa ono w pełni poniesionych strat. Dla producentów mleka prawdziwą udręką są dziki, które potrafią zbuchtować ogromne obszary pól uprawnych, pastwisk i łąk, a oczywiście największym ich przysmakiem jest kukurydza. I chociaż metod odstraszania dzikich zwierząt jest wiele, to jak się okazuje większość z nich nie daje 100% gwarancji skuteczności w ochronie. Nie dziwi więc, że w myśl zasady, lepiej zapobiegać niż walczyć ze skutkami coraz większa grupa rolników decyduje się na profesjonalną inwestycję w najskuteczniejszą ochronę swoich upraw, czyli elektryczne ogrodzenie.

r e k l a m a

Ogrodzenie zgodne z prawem - jakie musi spełniać wymagania?

Warto przy tym wiedzieć, że takie ogrodzenie musi być wykonane zgodnie z obowiązującym prawem, które mówi, iż maksymalna wysokość takiego ogrodzenia nie może przekroczyć 2,2 metra i można je stawiać bez pozwolenia na budowę i bez konieczności zgłaszania do odpowiedniego urzędu.

r e k l a m a

Elektryczne ogrodzenie chroniące plantację kukurydzy przed dzikami można wykonać samodzielnie, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Do elementów takiego ogrodzenia należą: elektryzator, przewodniki, słupki, izolatory oraz inne akcesoria montażowe. Ogrodzenie elektryczne będzie dobrze spełniało swoją funkcję, czyli skutecznie odstraszało dzikie zwierzęta, tylko wtedy, gdy wykonane będzie z dobranych, kompatybilnych ze sobą elementów. Na rynku oferta takich ogrodzeń jest bogata. I tak np. firma Can Agri oferuje system ochrony przed dzikami, którego głównym elementem jest siatka o długości 50 m i wysokości od 50 do 60 cm, która dostarczana jest wraz z plastikowymi palikami i odciągami. Do jej zasilania polecane są mocne elektryzatory.
Dominującym kolorem, z jakiego wykonana jest siatka to kolor niebieski, bo właśnie on jest najlepiej widzialny przez zwierzęta parzystokopytne, w tym dziki. Uzupełnieniem całej instalacji jest niebieska taśma sygnalizacyjna, dzięki której całkowita wysokość ogrodzenia wynosi ok. 75 cm nad ziemią i która przy wietrznej pogodzie daje odgłosy ruchu.

O czym pamiętać zakładając elektryczne ogrodzenie?

Inwestując w elektryczne ogrodzenie należy pamiętać, że elektryzator musi mieć odpowiednią energię impulsu, która to decyduje o skutecznym działaniu ogrodzenia, czyli faktycznie będzie odstraszała dziki. Najlepiej więc, aby do zasilania ogrodzenia stosować elektryzatory o energii impulsu powyżej 4 J. W przypadku odstraszania dzików idealne jest 5 J. Ogrodzenie elektryczne trzeba też ustawić na takiej wysokości, aby młode zwierzęta nie przechodziły pod przewodnikami, dlatego też zaleca się, aby najniższą linię zamontować na wysokości 30 cm nad ziemią.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: CanAgri

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a