Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie będą zmiany w strategii zwalczania ptasiej grypy?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Jakie będą zmiany w strategii zwalczania ptasiej grypy?
Hodowla Zwierząt ptasia grypa
Data publikacji 26.05.2021r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedział, że będą wprowadzone korekty do obowiązującej i dość skutecznej strategii zwalczania grypy u ptaków. W związku z nową procedurą został powołany nowy Główny Lekarz Weterynarii –Mirosław Welz.

Grzegorz Puda uważa, że zmiany są konieczne

Grzegorz Puda uważa, że sposoby zwalczania ptasiej grypy, jak i ASF, muszą być zmodyfikowane. Konferencja związana ze zmiana w strategii zwalczania ptasiej grypy została zwołana 19 maja 2021 r., na której powołan główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk, omówili nadchodzące zmiany dotyczące:

  • bieżący monitoring sytuacji;
  • wczesne wykrywanie wirusa;
  • utworzenie 3 laboratoriów jeszcze w tym roku;
  • realizacja procedur;
  • przyspieszenie i większa mobilność działań;
  • program szkolenia hodowców drobiu dot. przestrzegania zasad bioasekuracji;
  • tworzenie map ryzyka.

r e k l a m a

Dlaczego zmiany są konieczne?

Zmiany mają przyśpieszyć i poprawić działania wspomagające walkę z ogniskami choroby. Jak zauważa prof. Niemczuk, nowo powstałe laboratoria mają odciążyć PIWET-PIB, który docelowo skupiłby się na szybkiej diagnostyce podejrzeń ptasiej grypy, a co za tym idzie, likwidacji zakażonych stad. Nauka stoi po  stronie takich działań – instytut dysponuje odpowiednimi metodami badawczymi, dzięki którym będzie można dokładnie określić źródło, nośnik i rodzaj pochodzenia  badanego wirusa.

Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.

Ażeby walka z HPAI była skuteczna i okazała się sukcesem w ciągu kilku tygodni należy przede wszystkim wzmocnić jednostki powiatowe tam gdzie zagrożenie jest największe, ale też w całym kraju.

Przestrzeganie bioasekuracji zapewni odszkodowanie

Podczas konferencji zapewniono również, że w gospodarstwach, w których były przestrzegane zasady bioasekuracji hodowcy otrzymają należne im odszkodowania za likwidowane stada.

Polski resort rolnictwa wraz z innymi krajami chce zabiegać o uruchomienie dodatkowych środków unijnych na walkę z wirusem, ponieważ ten w tym roku rozprzestrzenia się w całej UE na podobnych zasadach. Jednakże, jak zauważa Grzegorz Puda, będzie to możliwe dopiero po całkowitym wyeliminowaniu wirusa i uznaniu kraju jako wolnego od tej choroby. Dlatego tak ważne jest bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji przez wszystkich hodowców drobiu.

Zwracam się do wszystkich rolników utrzymujących drób, aby w czasie intensywnej walki z wirusem bardzo restrykcyjnie przestrzegali wszystkich zasad bioasekuracji. Jeszcze bardziej wzmożone działania będą sprzyjały nie tylko samym hodowcom, ale także pozwolą na zabezpieczenie potrzeb konsumentów – podkreślił minister.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie komunikatu MRIRW

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a