Program Dobrys start na nowych zasadach
Od tego roku 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas obsługą wniosków zajmowały się organy gminne i powiatowe. Co ważne: wnioski będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną. Natomiast wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie na wskazane konto bankowe.
r e k l a m a
Wnioski będzie można składać do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie: https://empatia.mpips.gov.pl/, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.
Czy w KRUS można złożyć wniosek o 300+?
r e k l a m a
Osobom, które będą mieć trudności z elektronicznym wypełnieniem wniosku, pomogą pracownicy ZUS. Mają pełnić dyżury w wybranych placówkach Poczty Polskiej i KRUS na terenie całego kraju. Będą oni też służyć pomocą w zakładaniu profili na PUE ZUS. Oczywiście takie wsparcie będzie można uzyskać także w placówkach ZUS.
Na jakich warunkach można otrzymać pieniądze z programu Dobry start?
Zobacz także
Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, a na dziecko niepełnosprawne do 24. roku życia. Nie mają do niego prawa dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje on również studentów.
Wniosek o to wsparcie składa matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (osoba, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). O świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, występuje rodzic zastępczy.

Ten produkt może Ciebie zainteresować
JAK TO SIĘ KRĘCI? – TECHNIKA ROLNICZA DLA NAJMŁODSZYCH

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Natomiast w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie) – w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Magdalena Szymańska
Fot. Archiwum