Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty do nawozów będą, ale kiedy?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty do nawozów będą, ale kiedy?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 06.04.2022r.

Dopłaty do nawozów się oddalają. Minister rolnictwa nie może dogadać się z Komisją Europejską w kwestii uruchomienia wsparcia. Zwrócił się więc do Brukseli z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie. A to jeszcze przesunie w czasie wypłatę pieniędzy.

Ministerstwo rolnictwa od tygodni czeka na zgodę ws. dopłat do nawozów

Minęły już trzy tygodnie odkąd premier Mateusz Morawiecki ogłosił program dopłat do nawozów dla polskich rolników. Ale nabór wniosków wciąż nie został uruchomiony. Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że czeka na oficjalną zgodę Komisji Europejskiej.
 
- Czekam na decyzję KE. Od jej wydania nabór wniosków na dopłaty do nawozów zostanie uruchomiony w ciągu dwóch, trzech dni. Mamy już wszystko przygotowane. Określiliśmy zasady przyznawania pomocy, ARiMR jest gotowa na przyjmowanie wniosków. Czekamy w blokach startowych – mówił w miniony czwartek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Wojciechowski: jest zgoda na dopłaty do nawozów z pomocy krajowej 

r e k l a m a

Ale ta wyczekiwana przez ministerstwo zgoda może nie przyjść szybko, bo… komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski twierdzi, że Komisja już taką zgodę wydała w komunikacie z dnia 23 marca br. Zdaniem komisarza na podstawie tego komunikatu Polska może rozpocząć nabór wniosków i przyznawanie wsparcia.
 
- Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy zostały ogłoszone 23 marca. Pozwalają one na dopłaty do nawozów, ale także pasz w kwocie do 35 tys. euro na gospodarstwo – mówił wczoraj podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego komisarz Wojciechowski.
 
Dziś na Twitterze uściślił, że chodzi tu o pomoc krajową.
 
- Na dopłaty do nawozów może być użyta pomoc krajowa, w wysokości do 35 tys. euro na jedno gospodarstwo – zaznaczył. Dodał, że oprócz tego uruchomiona zostaje rezerwa kryzysowa w wysokości 500 mln euro. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Polska otrzyma z tego ponad 44 mln euro.  

- Dodatkowo, rezerwa kryzysowa może zostać zwiększona o 200% ze środków krajowych. Sposób i kryterium dystrybucji koperty finansowej zależy od państw członkowskich – zaznaczył komisarz. 

r e k l a m a


Ministerstwo rolnictwa: dopłaty do nawozów nie mogą być uruchomione z pomocy kryzysowej KE 

Polskie ministerstwo rolnictwa zwraca jednak uwagę, że ramy pomocy kryzysowej KE, o których pisze komisarz dotyczą zdarzeń po 24 lutego, a nie programu dopłat do nawozów kupionych po 15 września 2021 roku. Dlatego wsparcia nie może uruchomić.
 
- KE musi nam zatwierdzić rozporządzenie, które przyjęliśmy uchwałą Rady Ministrów. Program dopłat do nawozów na kwotę 3,9 mld zł chcemy uruchomić w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 – wyjaśnia resort rolnictwa.

Wideo - Wiosna na Broniszach: Ceny buraków czerwonych i kapust zaskoczyły rolników. Po ile są inne warzywa?

Idź do wideo


 Polska wystąpiła do KE o wyjaśnienia ws. dopłat do nawozów 

Dziś, 5 kwietnia, Dariusz Mamiński, radca ministra rolnictwa poinformował nas, że „nie ma jeszcze pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.”
 
Mało tego, MRiRW zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień w zakresie ww. pomocy. A to oznacza, że cała sprawa się przeciągnie i szybkiego uruchomienia naboru wniosków może nie być. 

Zgoda jest, ale jej nie ma. „Już chyba prościej nie da się wytłumaczyć” 

Temat ten został zresztą poruszony na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa w sprawie cen nawozów mineralnych.
 
Posłowie dopytywali, dlaczego program dopłat nie został uruchomiony skoro KE wyraziła zgodę.
 
- Komisarz Wojciechowski pisze na Twitterze wprost, że państwa członkowskie mogą uruchomić dopłaty do nawozów z pomocy krajowej do 35 tys. euro na gospodarstwo. No już chyba prościej nie da się wytłumaczyć, ze jeżeli się chce, to rolnikom można dać te pieniądze. Pytam dlaczego to nie jest zrobione? – dziwiła się Dorota Niedziela z PO.

Dopłaty do nawozów: 500 zł do ha upraw i 250 zł do ha użytków zielonych

Dopłaty do nawozów mają być przeznaczone na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Stawka pomocy ma wynieść do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych oraz do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw. Więcej o limitach, stawkach, wnioskach i terminach dopłat do nawozów przeczytasz TUTAJ.
 
Kamila Szałaj, fot. M. Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a