Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Sezon grillowy zwiastuje podwyżki. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

15.05.2024., 17:30h
Rynek trzody chlewnej w Polsce pozostaje stabilny. Podwyżki spodziewane są dopiero w czerwcu w związku z rozpoczęciem okresu imprez plenerowych. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce i w Niemczech?

Ceny świń w Polsce stabilne

Na rynku trzody chlewnej. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych nie zmieniła cenników. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,10 zł/kg, a nawet więcej.

- Sytuacja na rynku trzody chlewnej powoli nieco się poprawia głównie ze względu na niskie ceny zbóż. Obecnie cena skupu kształtuje się na poziomie 7,05 zł/kg i jest niższa od tej, która była w tym samym okresie w roku ubiegłym o ponad 1 zł/kg. - wyjaśniają analitycy Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że w dniach 22.04 – 5.05.2024 r. w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 7,42 zł/kg, o 1,4 proc. niższym niż w poprzednim notowaniu, ale o 1 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 17 proc. tańszy niż w analogicznym okresie 2023 r.

Czy ceny świń wzrosną?

Zadaniem Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, maj będzie miesiącem spokojnym pod względem handlowym i nie należy spodziewać się większych wahań.

- Jeśli tak będzie, to najbliższe 3-4 tygodnie nie powinny nas zaskakiwać nagłymi tąpnięciami, czy też wybiciem cenowym na rynku - tłumaczy ekspert.

Czarniak zaznacza jednocześnie, że o wiele ciekawszy może być czerwiec, bo na dobre rozpocznie się okres imprez na świeżym powietrzu i ruszy sezon turystyczny.

Także Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG ocenia, że zbliżający się długi weekend związany z Bożym Ciałem zwiększy konsumpcję mięsa.

- W Polsce wysoka konsumpcja wieprzowiny w czasie długiego weekendu majowego może dać impuls do wzrostu cen skupu świń rzeźnych. Wysokość podwyżek uzależniona będzie jednak od sytuacji na rynkach krajów unijnych. Pozytywne sygnały o wzroście zamówień na dostawy wieprzowiny dochodzą również z rynków światowych - tłumaczy POLPIG.

Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 15 maja wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 maja. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,38 zł/kg. 

- Wszystkie dostępne tuczniki znajdą swoich nabywców - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Produkcja wieprzowiny w UE nieznacznie spadnie

Z najnowszej prognozy KE wynika, że wzrost liczby loch hodowlanych w UE może wskazywać na początek procesu odbudowy pogłowia świń. W efekcie produkcja wieprzowiny w UE w 2024 r., w porównaniu z 2023 r., prawdopodobnie zmniejszy się tylko nieznacznie (o 0,4 proc.) i wyniesie 20,7 mln ton.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 maja 2024 roku (w porównaniu do cen z 26 kwietnia)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 6,70 zł/kg (spadek o 10 gr);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Ubojnia Maciejek - 6,70-7,30 zł/kg (wzrost ceny minimalnej o 20 gr, spadek ceny maksymalnej o 20 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,60-7,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,80-7,20- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Komentarz Naczelnego

10 lat temu pojawił się ASF i ceny mleka spadły poniżej 1 zł. Jak to wpłynęło na rolnictwo?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 17:32