Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaki mandat grozi rolnikowi za zabłocenie drogi?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Jaki mandat grozi rolnikowi za zabłocenie drogi?
Pieniądze i Prawo Policja
Data publikacji 28.09.2021r.

Problem zabrudzonej drogi publicznej, to częsty kłopot dla rolników, którzy szczególnie podczas jesiennej aury, muszą się z nim borykać. Zanieczyszczenie drogi publicznej to wykroczenie, za które rolnikowi grozi mandat albo grzywna.

Błoto z pola na drodze publicznej

Podmokłe tereny, polne drogi czy wyjazd z pól uprawnych niosą ze sobą błoto, które osadza się na kołach ciągnika rolniczego, przyczepy, czy innej samojezdnej maszyny rolniczej. Póki rolnik takim sprzętem nie porusza się po drodze publicznej, nie ma z tym problemu. Kłopoty zaczynają się, gdy gospodarz takim zabłoconym sprzętem wyjedzie na drogę publiczną.

Prawa fizyki są bezwzględne i obracające się koła, siłą odśrodkową, pozbywają się zalegającego na nich brudu pod postacią błota. Ten ląduje za pojazdem na drodze publicznej. Rolnik niekoniecznie musi zdawać sobie sprawę z tego, że zanieczyszcza drogę, popełniają w tym samym czasie wykroczenie, o którym poinformuje go policja, która interweniuje w takich przypadkach.

r e k l a m a

Jaki mandat za zabrudzenie drogi?

Błotnisty ślad na drodze publicznej może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Stąd bezwzględność policji, która nie unika karania rolników pozostawiających za sobą błotnisty ślad. Rolnik wówczas karany jest z kodeksu wykroczeń. Konkretnie z 91 artykułu tego zbioru praw i przepisów.

W pełnym jego rozumieniu art. 91 kodeksu wykroczeń brzmi następująco:

„Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Izby chciały uprawnień dla rolników

Swego czasu izby rolnicze chciały i postulowały w tym zakresie do rządzących, aby każdy rolnik mógł przy drodze postawić znak ostrzegawczy o możliwości wystąpienia zagrożenia spowodowanego zanieczyszczeniem dróg. Dzięki temu rolnik mógłby posprzątać drogę tylko po zakończeniu prac polowych, a nie za każdym razem.

Na takie rozwiązanie nie zgodziło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zatem z pomysłu nic nie wyszło.

r e k l a m a

Rolnik musi oczyścić pojazd

Jak zatem rolnik może uchronić się przed policyjnym mandatem? Jak w odpowiedzi na pismo izb rolniczych argumentuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa obowiązkiem rolnika wykonującego prace polowe pojazdem rolniczym i planującego wyjechać na drogę publiczną, jest takie oczyszczenie maszyny rolniczej, aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a