Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 01.01.2021r.

Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

Kiedy zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne?

Artykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami.

r e k l a m a

Aby to jednak było możliwe, w wyniku dokonania sprzedaży musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia po tych czynnościach nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Czy zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie?

r e k l a m a

Będzie mógł Pan z niej skorzystać, o ile nie został wykorzystany limit 20 tys. euro przypadający na jedno gospodarstwo rolne w ciągu 3 lat (2019–2021), pod warunkiem, że będzie Pan prowadzić działalność co najmniej 5 lat od nabycia tychże gruntów rolnych. Nie można oddawać gruntów w dzierżawę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2017 r. stwierdził, że „zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę przedmiotowego zwolnienia w całości (Interpretacja indywidualna 0111-KDIB4.4014.255.2017.1.MD).

Czy możliwa jest dzierżawa tych gruntów osobie bliskiej?

Z kolei jeżeli chodzi o oddanie gruntów w dzierżawę niemającą związku ze zwolnieniem z podatku, może Pan je wydzierżawić synowi, ponieważ jest on Pana osobą bliską. W takiej sytuacji nie musi być zachowany pięcioletni okres posiadania wynikający z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Natomiast w przypadku chęci oddania części nowo nabytych gruntów rolnych w dzierżawę swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna, niezbędna będzie na to zgoda KOWR.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Płacisz tylko

279,00 zł SPRAWDŹ

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a