Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Mój Prąd 2021 – dotacje na panele fotowoltaiczne na nowych zasadach. Co się zmieni?

Paweł Mikos
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Mój Prąd 2021 – dotacje na panele fotowoltaiczne na nowych zasadach. Co się zmieni?
Pieniądze i Prawo OZE
Data publikacji 17.03.2021r.

Przez program Mój Prąd w Polsce mamy do czynienia z boomem na panele fotowoltaiczne, także na wsi i w rolnictwie. NFOŚiGW zapowiedział właśnie nowy nabór wniosków na dotacje na fotowoltaikę. Co się zmieni? Kto będzie mógł uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną?

Już ponad 140 tys. gospodarstw domowych otrzymało dotacje na panele fotowoltaiczne

– Program „Mój Prąd” cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. – W trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – dodaje minister.

r e k l a m a

W dwóch pierwszych edycjach programu dotacje na panele fotowoltaiczne (PV) przyznano na ponad 140 tys. projektów instalacji.
Najwięcej w województwach:

  • śląskie – 18 551 projektów PV;
  • małopolskie – 16 226 projektów PV;
  • wielkopolskie – 16 071 projektów PV;
  • mazowieckie – 15 843 projektów PV.

r e k l a m a

Co się zmieni w nowym naborze programu Mój Prąd?

– Rozpoczęcie nowego naboru planujemy od 1 lipca – podaje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowy nabór ma zakończyć się 20 grudnia 2021 roku.
Podobnie jak w poprzedniej edycji programu dofinansowanie na panele fotowoltaiczne będą dotyczyć wyłącznie projektów o mocy od 2 do 10 kW, które zostały zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).

Zmianie ulegną daty prowadzenia inwestycji, które uprawnią do otrzymania wsparcia. W nowym naborze będzie można otrzymać zwrot części kosztów kwalifikowanych poniesionych na instalacje fotowoltaiczne w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 roku.

Prawdopodobnie zmieni się także zakres kosztów kwalifikowanych, na które będzie można otrzymać dofinansowanie. W dotychczasowych naborach można było uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych na instalację fotowoltaiczną, w tym na jej odbiór, jednak kwota ta nie mogła przekroczyć 5 000 złotych.
Jednak resort środowiska wskazuje, że w naborze wniosków na Mój Prąd w 2021 roku zapewne będzie można uzyskać dotacje na zakup następujących elementów:

  • punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych,
  • inteligentne system zarządzania energią w domu,
  • magazyny ciepła/chłodu.

– Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej – mówi Paweł Mirowski.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czysta energia. Fotowoltaika. Biogazownie

Czysta energia. Fotowoltaika. Biogazownie

Płacisz tylko

19,00 zł

Cena regularna 25,00 zł

SPRAWDŹ

Kto będzie mógł skorzystać z dotacji z programu Mój Prąd w 2021 roku?

Podobnie jak w poprzednich latach z dofinansowania z prorgamu „Mojego Prądu” mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, czyli jako prosument. Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia jest zawarcie umowy kompleksowej regulującej kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

To jaka będzie maksymalna wysokość dotacji oraz jaki będzie cały budżet na program w tym roku NFOŚiGW będzie informować nieco później.

Paweł Mikos
Fot. Gustavo Fring z Pexels

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a