Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Można już składać wnioski o dodatek elektryczny. Kto dostanie 1 tys., a kto 1,5 tys. złotych?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Można już składać wnioski o dodatek elektryczny. Kto dostanie 1 tys., a kto 1,5 tys. złotych?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 02.12.2022r.

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.

Dodatek elektryczny - zyskaj 1000 lub 1500 zł dofinansowania

Z początkiem grudnia urzędy gminne właściwe dla miejsca zamieszkania rozpoczęły zbieranie wniosków o dodatek elektryczny. Ustawa przewiduje przyznanie go gospodarstwom wykorzystującym prąd do ogrzania domów. Tak jak w przypadku pozostałych dopłat, istotne było zgłoszenie tego faktu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Gminy mają prawo zweryfikować złożoną deklarację.

Wsparcie wynosi 1000 lub 1500 zł, jest jednorazowe i przysługuje w wysokości:

  • 1 000 zł – gospodarstwom domowym zużywającym do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2023 r, a dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

r e k l a m a

Kolejne finansowe wsparcie od rządu dla gospodarstw domowych

Dodatek elektryczny to kolejna po dodatkach: osłonowym, węglowym oraz energetycznym, rządowa dopłata, która ma zniwelować rosnące ceny i tym samym pomóc gospodarstwom domowym. Szansę na jednorazowe dofinansowanie do rachunków mają tym razem ci, którzy wykorzystują do ogrzewania domów i mieszkań urządzenia elektryczne. Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej.

Dodatek elektryczny jest również jednorazowym wsparciem przeznaczonym dla użytkowników:

  • pomp ciepła
  • bojlerów
  • pieców akumulacyjnych

Kto nie otrzyma dodatku elektrycznego?

Jeśli dane gospodarstwo domowe wnioskowało i otrzymało już dodatek do zakupu węgla, pelletu, drewna kawałkowego, oleju opałowego, gazu LPG lub innego rodzaju biomasy, dodatek elektryczny mu nie przysługuje. Powód jest prosty - w deklaracji CEEB zostało zgłoszone inne źródło ogrzewania. 

Pieniędzy nie otrzymają także ci, którzy obok urządzeń elektrycznych wykorzystują odnawialne źródła energii, na przykład panele fotowoltaiczne. Ustawa zakłada bowiem, że pieniądze mają pomóc w opłaceniu rachunków za drożejący prąd, a wytwarzanie go poprzez fotowoltaikę z założenia jest rozwiązaniem, które ma zmniejszać wydatki ponoszone na energię.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. envato.elements

 

 

 

Widziałeś już nasze video ""Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a