Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc suszowa: rolnicy mogą złożyć inny dokument zamiast faktury. Jaki?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Pomoc suszowa: rolnicy mogą złożyć inny dokument zamiast faktury. Jaki?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 17.11.2022r.

Resort rolnictwa poinformował dziś, że rolnicy nie muszą składać faktur, żeby otrzymać pomoc suszową. Co mogą dostarczyć w zamian?

By otrzymać pomoc suszową rolnicy rolnicy są zobowiązani do dołączenia do wniosku kopii faktur, które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto.

Taki wymóg wyklucza ze wsparcia wiele gospodarstw, w których nie istnieje obowiązek prowadzenia sprzedaży fakturami VAT.

r e k l a m a

W związku z tym Wiktor Szmulewicz, szef KRIR, wystąpił do ministerstwa rolnictwa, by rolnicy mogli złożyć także inne dokumenty potwierdzające sprzedaż, dla ryczałtowców np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu, a dla sprzedaży bezpośredniej czy RHD np. rejestry sprzedaży. 

- Zwracamy uwagę, że w rozporządzeniu pominięto rolników ryczałtowych, rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub prowadzących działalność w ramach RHD. Rolnik „ryczałtowy” nie ma żadnego obowiązku wystawia paragonów, rachunków, ani faktur finalnym konsumentom – sprzedaż prowadzi na podstawie umów kupna-sprzedaży. Z przepisów o sprzedaży bezpośredniej natomiast wynika obowiązek prowadzenia rejestru ilościowego odnośnie produktów sprzedanych. W RHD, jak przy każdej działalności, przy której zechcemy skorzystać ze zwolnienia, także należy prowadzić wewnętrzny rejestr sprzedaży - napisał Szmulewicz do ministra rolnictwa. 

r e k l a m a

Pomoc suszowa: rolnicy mogą złożyć inny dokument zamiast faktury. Jaki?

Resort rolnictwa przychylił się do tej prośby.

Jak poinformował Henryk Kowalczyk rolnicy, którzy nie posiadają faktur będą mogli złożyć także inne dokumenty potwierdzające sprzedaż,  np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu czy rejestry sprzedaży, a także oświadczenie.

- Rolnicy będą mogli złożyć inne dokumenty sprzedaży, np. umowy między rolnikami, które by świadczyły o sprzedaży. Może to być nawet oświadczenie rolnika, który sprzedaje na przykład na targowisku czy bazarze - wyjaśnił minister.

UWAGA!!! [AKTUALIZACJA 18.11.2022]: ARiMR opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Przeczytasz o tym TUTAJ: Pomoc suszowa: rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. POBIERZ wzór

Większy budżet pomocy suszowej, ale mniej pieniędzy dla rolnika

To nie jedyne zmiany, jakie ministerstwo rolnictwa wprowadziło w pomocy suszowej. Wicepremier Kowalczyk poinformował, że zwiększony został budżet pomocy suszowej z 450 mln zł do 600 mln zł. Ale pieniędzy i tak nie wystarczy, by rolnicy dostali obiecane 5-10 tys. zł.

Prawdopodobnie po zakończeniu weryfikacji wszystkich wniosków kwota pomocy będzie podlegać redukcji. Prawdopodobnie nie wyjdzie 5000 zł, ale w zależności od podziału może to być 2000-3000 zł - zaznacza minister.

Więcej o zmianach w pomocy suszowej przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj, fot. J. Michalski

Widziałeś już nasze video "W nowym Tygodniku Poradniku Rolniczym: nie warto kupować paszowozu w ciemno"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a