Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc suszowa: rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. POBIERZ wzór

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Pomoc suszowa: rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. POBIERZ wzór
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 18.11.2022r.

Rolnicy nie muszą składać faktur, żeby otrzymać pomoc suszową. Mogą wykazać sprzedaż produktów rolnych na podstawie umów, rachunków lub oświadczenia. Publikujemy wzór takiego oświadczenia opracowanego przez ARiMR.

Rolnicy, którzy chcą otrzymać pomoc suszową muszą wykazać sprzedaży produktów rolnych z prowadzonego gospodarstwa rolnego, od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości, co najmniej 5 000 zł brutto.

Początkowo resort rolnictwa zdecydował, że mają dołączyć do wniosku o pomoc klęskową kopie faktur. Ale organizacje rolnicze sprzeciwiły się tej decyzji, argumentując, że wyklucza ze wsparcia wiele gospodarstw, w których nie istnieje obowiązek prowadzenia sprzedaży fakturami VAT.

Minister rolnictwa przychylił się do tego apelu i wczoraj poinformował, że rolnicy, którzy nie posiadają faktur będą mogli złożyć także inne dokumenty potwierdzające sprzedaż,  np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu, rachunki czy rejestry sprzedaży, a także oświadczenie. Pisaliśmy o tym TUTAJ

r e k l a m a

Rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. ARiMR opublikowała wzór dokumentu

Aby wdrożenie tych zmian przebiegło jak najsprawniej, Agencja opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa.

- Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży - wyjaśnia ARiMR.

Oświadczenie o sprzedaży będzie przez ARiMR akceptowane po wejściu w życie zmienionych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów. 

r e k l a m a

POBIERZ TUTAJ Oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych.

Jak złożyć kopie faktur, dokumenty sprzedaży lub oświadczenie, jeśli wniosek został złożony wcześniej?

Do tych rolników, którzy złożyli wniosek przed 14 listopada i nie załączyli kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż, ARiMR będzie dzwonić i przypominać o konieczności dostarczenia kopii do biura powiatowego, gdzie został złożony wniosek.

Kopie faktur, dokumentów sprzedaży i oświadczeń mogą być składane:

  • bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR;
  • za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

Biura powiatowe ARiMR proszą też rolników o dołączenie podpisanego pisma, że na podstawie rozporządzenia z dn. 14 listopada dostarczają oni do ARiMR kopie faktur na kwotę 5000 zł. W piśmie tym musi się znaleźć numer producenta rolnego i data złożenia wniosku suszowego

Należy pamiętać, że w przypadku składania wniosku za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) o dacie złożenia wniosku i kopii faktur decyduje data jego wpływu, a nie data jego nadania.

ARiMR przypomina też, że w przypadku składania wniosku i kopii faktur za pośrednictwem platformy ePUAP, aby trafiły do właściwego biura powiatowego Agencji, należy starannie wskazać dane tej jednostki.

Czy rolnicy powinni składać wszystkie faktury sprzedaży?

ARiMR wyjaśnia, że nie ma konieczności dostarczenia wszystkich kopii faktur czy dokumentów sprzedaży z gospodarstwa za wskazany okres. 

- Wystarczające będzie załączenie tylko faktur potwierdzających sprzedaż produktów rolnych z tego gospodarstwa rolnego za kwotę co najmniej 5000 zł brutto - informuje Agencja.

Większy budżet pomocy suszowej, ale mniej pieniędzy dla rolnika

Umożliwienie składania dokumentów innych niż faktury to nie jedyne zmiany, jakie ministerstwo rolnictwa wprowadziło w pomocy suszowej. Wicepremier Kowalczyk poinformował, że zwiększony został budżet pomocy suszowej z 450 mln zł do 600 mln zł. Ale pieniędzy i tak nie wystarczy, by rolnicy dostali obiecane 5-10 tys. zł.

Prawdopodobnie po zakończeniu weryfikacji wszystkich wniosków kwota pomocy będzie podlegać redukcji. Prawdopodobnie nie wyjdzie 5000 zł, ale w zależności od podziału może to być 2000-3000 zł - zaznacza minister. O tym, ile rolnicy realnie dostaną pomocy pisaliśmy TUTAJ.

Poza tym po raz kolejny wydłużono składanie wniosków. Rolnicy mają czas na dostarczenie dokumentów do ARiMR do 30 listopada.

Więcej o zmianach w pomocy suszowej przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj, fot. J. Michalski

Widziałeś już nasze video "AgroUnia protestuje przeciwko bandyckim marżom"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a