r e k l a m a

Partner serwisu

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 15.01.2020r.

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa?

r e k l a m a

Czy pomoc de minimis dla rolnictwa jest wyczerpana czy już została odblokowana?

– Zamierzam kupić 10 ha gruntów na powiększenie gospodarstwa rolnego. Chciałem nabyć ziemię jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale nie mogłem skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda, że ta preferencja podatkowa jest także pomocą de minimis w rolnictwie, która podobno została wykorzystana? Czy po nabyciu gruntów rolnych mogę skorzystać ze zwolnienia, a następnie ulgi na powiększenie gospodarstwa rolnego w podatku rolnym? Czy teraz mogę skorzystać z tych preferencji podatkowych? – dopytuje się rolnik, jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka prawa rolnego na stałe współpracująca z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym. 

Jakie są limity pomocy de minimis w rolnictwie?

Kwota pomocy de minimis w rolnictwie przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu (gospodarstwu rolnemu) nie może przekroczyć 20 000 euro w okresie 3 lat podatkowych. Obowiązuje ona do 31 grudnia 2027 r.
Od 1 stycznia 2020 r. można korzystać z pomocy de minimis w rolnictwie. Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 09.01.2020 r. było na poziomie 72,6%.

 

Kiedy rolnik będzie zwolniony z uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

r e k l a m a

Według art. 9 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym zwalnia się od podatku, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Gospodarstwo natomiast musi być prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. 

 

W jakiej sytuacji rolnik może stracić zwolnienia od podatku PCC?

Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie i dotyczy właśnie tego 5-letniego okresu prowadzenia gospodarstwo rolnego od dnia nabycia. Zdaniem niektórych urzędów skarbowych prowadzenie gospodarstwa ma się rozpocząć już w dniu sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25.09.2016 r. stwierdził, że „Zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę zwolnienia w całości”.

Kiedy można uzyskać zwolnienie od podatku rolnego?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Rolnictwo precyzyjne od A do Z

Rolnictwo precyzyjne od A do Z

Płacisz tylko

25,00 zł

Cena regularna 50,00 zł

SPRAWDŹ

Według art. 12 ust. 1 pkt 4) zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha: 

  • będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży, 
  • będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, 
  • wchodzące w skład ZWRSP objęte w trwałe zagospodarowanie. 

Jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie dotyczy gruntów kolejno nabywanych lub obejmowanych w trwałe zagospodarowanie do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha. 

Należy także zaznaczyć, że w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. 

 

Kiedy rolnik może liczyć na obniżenie podatku rolnego?

Po upływie okresu zwolnienia (czyli 5 lat) stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.

Zwolnienia i ulgi z tytułu zakupu gruntów z ZWRSP nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie (dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat).        

 

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. pixabay

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody