Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Edmund Borawski odchodzi z Mlekpolu. Kto nowym prezesem mleczarni?

Paweł Mikos
Kategoria: Polskie mleko
Edmund Borawski odchodzi z Mlekpolu. Kto nowym prezesem mleczarni?
Polskie mleko
Data publikacji 03.12.2022r.

– Po ponad 40 latach pracy moja rola w SM Mlekpol się kończy – mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, producenta m.in. Łaciatego. Nowym prezesem zostanie Tadeusz Mroczkowski. A kto znajdzie się w czteroosobowym zarządzie grupy?

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to jeden z trzech największych producentów nabiału w Polsce. Producent m.in. mleka Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz, Maślanka Mrągowska czy Białe od nowego roku będzie miał nowy, czteroosobowy zarząd. Na jego czele jednak nie będzie stał Edmund Borawski, obecny Prezes Zarządu SM Mlekpol, który po ponad 40 latach odchodzi ze spółdzielni.

r e k l a m a

Po 40 latach pracy w Mlekpolu odchodzi Edmund Borawski

– W tym roku minęło 40 lat mojej pracy w SM Mlekpol. To zdecydowana część mojego życia, nie tylko zawodowego, i jestem dumny, że przez tyle lat mogłem przyczyniać się do rozwoju Spółdzielni – zapewnia Edmund Borawski. 

W tym czasie spółdzielnia z Grajewa zaszła ogromną zmianę. Kiedy Borawski rozpoczynał pracę w mleczarni w 1982 roku, roczny skup mleka wynosił 35 mln litrów, a obecnie to ponad 2 mld litrów. Tak duży wzrost pociągnął za sobą także rozwój infrastruktury i obecnie asortyment Mlekpolu jest wytwarzany w aż 13 zakładach.  

– To wspólna praca i dorobek producentów mleka, pracowników, kadry kierowniczej, Rady Nadzorczej i Zarządu. Kluczowe decyzje zawsze podejmowaliśmy wspólnie i w zgodzie – rozwiązywaliśmy problemy i cieszyliśmy się z sukcesów. Za te lata wspólnej pracy pragnę serdecznie wszystkim podziękować, udajemy się na zasłużony odpoczynek w momencie, gdy Spółdzielnia jest w dobrej kondycji ekonomicznej i cały czas się rozwija, a stery oddajemy w ręce osób, które znają ją od lat, mają ogromną wiedzę i wiele pomysłów. Wiem, że zostawiamy Mlekpol w dobrych rękach – dodaje Edmund Borawski. 

SM Mlekpol będzie rządzić 4-osobowy zarząd z Tadeusz Mroczkowski na czele

Zmian z składzie zarządu dokonała Rada Nadzorcza Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol podczas posiedzenia 22 listopada 2022 roku. W nowym Zarządzie SM Mlekpol zasiądą: 

  • Tadeusz Mroczkowski, dotychczasowy dyrektor zakładu SM Mlekpol w Grajewie, który zostanie nowym prezesem Spółdzielni od 1 stycznia 2023, 
  • Zbigniew Groszyk, dotychczasowy wiceprezes ds. produkcji, pełniący tę funkcję od 2021 roku,
  • Małgorzata Cebelińska, dotychczasowa dyrektorka handlu SM Mlekpol, która wejdzie w skład zarządu już od grudnia 2022 roku, 
  • Paweł Pasternak, dotychczasowy dyrektor finansowy SM Mlekpol - w zarządzie będzie od stycznia 2023 roku.
SM Mlekpol będzie rządzić 4-osobowy zarząd z Tadeusz Mroczkowski na czele

r e k l a m a

Tadeusz Mroczkowski, nowy prezes Mlekpolu rozpoczynał pracę kiedy Łaciate debiutowało na rynku

– Tak ogromna organizacja potrzebuje silnego lidera, który będzie realizował wizję rozwoju, a jednocześnie będzie otwarty na głos Spółdzielców i pracowników, bo to oni są największą siłą SM Mlekpol. Mam nadzieję, że uda mi się kontynuować sukcesy, których twórcą był obecny zarząd pod przewodnictwem prezesa Edmunda Borawskiego. Serdecznie dziękuję mu w imieniu wszystkich pracowników oraz członków SM Mlekpol za te 4 owocne dekady – mówi Tadeusz Mroczkowski.

W jego opinii, przełomowym momentem dla rozwoju spółdzielni był rok 1995, kiedy to wprowadzono na rynek mleko UHT marki Łaciate. Co ciekawe, wówczas przyszły prezes rozpoczął pracę w Mlekpolu.

 

Mlekpol współpracuje z 9 tys. rolników

Obecnie SM Mlekpol pozyskuje biały surowiec od około 9. tys. rolników, a pod koniec 2021 roku spółdzielnia przekroczyła pułap 2 mld litrów skupionego mleka. Dzięki temu Mlekpol przetwarza aż 17% całego mleka produkowanego w polskich gospodarstwach. Co istotne, aż 30% całej produkcji Mlekpol sprzedaje na rynkach zagranicznych. W ostatnich latach spółdzielnia dużo inwestowała w infrastrukturę, w tym także w ograniczenie kosztów energii. 

Jednak w Mlekpolu widzą też pewne zagrożenia dla rozwoju spółdzielni.

– Niepokojącym zjawiskiem w ostatnim czasie jest  coraz częstsza rezygnacja dostawców z produkcji mleka, ze względu na osiągany przez nich wiek emerytalny i brak następców – wskazywał Kazimierz Czernewski, dyrektor Wydziału Skupu w SM Mlekpol. 

Na dodatek w listopadzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił SM Mlekpol zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewago kontraktowej wobec rolników.

 

Edward Bajko odchodzi SM Spomlek

To kolejna zmiana w kierownictwie w jednych z największych spółdzielniach mleczarskich w Polsce. Pod koniec października po 14 latach Edward Bajko żegna się ze stanowiskiem prezesa Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

– To bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Brzmi to prozaicznie, ale będę spełniał swoje marzenia i realizował plany, które trudno było pogodzić z codziennymi obowiązkami służbowymi. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.

Jego następcę zostanie dotychczasowy wiceprezes Spomleku: Paweł Gaca. Więcej na ten temat w artykule: Edward Bajko odchodzi z SM Spomlek. Paweł Gaca nowym prezesem.

Paweł Mikos

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a