Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kozia joga i surfowanie na desce z kozą. Jak rolnik zarabia na kozach?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Kozia joga i surfowanie na desce z kozą. Jak rolnik zarabia na kozach?
Rolnictwo na luzie
Data publikacji 08.10.2022r.

Szukasz pomysłu na nietypowy biznes, który przyciągnie Twojego gospodarstwa klientów i pozwoli zarobić parę dodatkowego grosza? Jest to możliwe, o czym przekonali się hodowcy kóz, niezwykle inteligentnych zwierząt, które szybko się uczą, są przy tym urocze, a ich towarzystwo poprawia nastrój.

Kozy są inteligentnymi i sprytnymi stworzeniami, a przy tym wspaniałymi towarzyszami człowieka. Okazuje się, że dzięki nim można stworzyć bardzo fajny biznes. Kozy potrafią surfować i ćwiczyć jogę.

r e k l a m a

W Kanadzie kozy pływają na paddleboard

Na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie Devon Saila od 2015 roku prowadzi gospodarstwo w którym hoduje kozy. To był główny cel, który udało jej się osiągnąć z sukcesem. Jednak zanim tak się stało, kobieta szukała pomysłu w jaki sposób zdobyć kapitał na zakup nigeryjskich kóz karłowatych oraz kilku sztuk alpejskich. Udało jej się to przypadkiem, dzięki czemu w 2019 roku założyła firmę Beach Goats, która umożliwia gościom pływać na paddleboard w towarzystwie kóz.

Pewnego dnia Devon wraz z synem wybrała się nad zatokę w Egmont Bay, aby chłopiec mógł posurfować na tzw. paddleboard, czyli desce do wiosłowania. Nieopodal w wysokiej trawie pasły się kozy. W pewnym momencie jedna z kóz o imieniu Wrecks wskoczyła na deskę, na której pływał chłopiec i nie chciała zejść, co więcej zwinnie poruszała się po desce. Zwierzę nie obawiało się wody, chociaż na co dzień raczej podchodzą do niej niechętnie, co jest typowe dla kóz. Po chwili na brzegu dołączyła do nich druga koza.

I tak to się zaczęło – kozy, kiedy miały taką możliwość zawsze chętnie wskakiwały na deskę. Z czasem okazało się, że kolejne nowe w gospodarstwie kozy wykazywały jakby wrodzony talent do pływania na paddleboard.

Wcześniejsze obawy czy pływanie w słonej morskiej wodzie nie zaszkodzi kozom, szybko się rozwiały. Okazało się, że to doskonały sposób na uzupełnienie diety zwierząt w tak potrzebne dla nich sole i minerały. Ten fakt pozwolił na oszczędności i rezygnację z zakupu lizawek solnych.

To koza podejmuje ostateczną decyzję czy ma ochotę na daną aktywność, ponieważ oprócz pływania na paddleboard, gospodarstwo oferuje spacery i jogę w towarzystwie uroczych kózek.

Sprytne i mądre kozy pomagają w biznesie także w innych miejscach na świcie

To nie odosobniony przypadek, kiedy kozy pływają na desce. Sztuki surfowania, ale na desce windsurfingowej nauczyły się one w Kalifornia, dzięki czemu od 10 funkcjonuje tam Szkoła surfingu Surfing Goat Dana McGregor'a. Misją Amerykanina i jego „Surfing Goat” jest niesienie radości światu i każdemu z nas poprzez surfowanie czy pływanie z… kozami.

Więcej na ten temat w artykule: HIT! Kozy uczą ludzi surfowania na desce [FILM] 

Co prawda w polskich warunkach szkoła surfowania z kozami jest trudna do zrealizowania, ale ciekawym wydaje się pomysł na jogę z… kozami! Z pewnością jest to doskonały sposób, aby przyciągnąć osoby, które interesują się jogą, ale szukają na nią nowych sposobów. Stąd też goat yoga, czyli ćwiczenia w towarzystwie kóz, stają się coraz popularniejsze. Znane są także w Polsce. Z pewnością warto rozważyć ten pomysł na biznes na wsi albo jako rozszerzenie oferty gospodarstwa agroturystycznego.


 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. Fb Beach Goats

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a