Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny świń rosną powoli, ale na horyzoncie duże podwyżki. Ile za tuczniki płacą zakłady mięsne?

Michał Czubak
Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny świń rosną powoli, ale na horyzoncie duże podwyżki. Ile za tuczniki płacą zakłady mięsne?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 15.06.2022r.

Na krajowym rynku żywca wieprzowego nie widać efektu sezonu grillowego. Ceny świń rosną, ale bardzo powoli. Rozczarowani są także niemieccy hodowcy, bo na dużej giełdzie notowania stoją w miejscu już od sześciu tygodni. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników: podwyżki są minimalne

Na krajowym rynku żywca wieprzowego obserwujemy podwyżki, ale są one bardzo niewielkie. Ceny nadal nie zapewniają opłacalności produkcji. 

r e k l a m a

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR wynika, że w krajowym skupie w dniach 30.05 – 5.06.2022 r. za świnie rzeźne dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,64 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 20 proc. wyższa niż przed rokiem. .

r e k l a m a

- Handlowcy zwracają uwagę na słabsze zainteresowanie klientów zakupem wieprzowiny. Nie widać efektu sezonu grillowego. Cena żywca bardzo powoli rośnie już trzeci tydzień z rzędu, ale bez impulsu popytowego trudno będzie o znaczące jej wzrosty. Krajowa średnia cena tuczników wynosi obecnie 8,40 zł/kg kl. E (+10 gr) w stosunku do ubiegłego tygodnia - wyjaśnia Polpig. 

Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników marazm. Po raz kolejny 1,80 euro/kg

Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 15 czerwca, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 22 czerwca. 

- Podaż tuczników na rynku niemieckim spada. Ale popyt jest stały. Ceny w nowym tygodniu uboju pozostają więc stabilne - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Wideo - Kiedy i o ile wzrosną ceny świń?

Idź do wideo

Tylko w Belgii i Hiszpanii wzrosły ceny tuczników

A jak jest w innych krajach UE? Jak informuje Polpig, W notowaniach ISN w 23 tygodniu ceny skupu tuczników wzrosły tylko w Belgii (+4 eurocenty) i  Hiszpanii (+2 eurocenty).

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

5,95 zł SPRAWDŹ
- Rynki w pozostałych krajach unijnych są zbilansowane, gdzie niska podaż żywca wystarcza na pokrycie słabego zapotrzebowania przetwórstwa. Wagi ubojowe w wielu krajach spadają. Niewielkie jak na tą porę roku zamówienia handlu są wynikiem rosnących cen żywności o ograniczania konsumpcji. Wzrost spożycia pozostaje niezbędnym czynnikiem do ponownego wzrostu cen skupu świń.– czytamy w komunikacie Polpigu.

Analitycy przewidują duży wzrost cen świń

Ceny skupu trzody chlewnej nie nadążają za wzrostem kosztów produkcji. Dlatego rolnicy z niecierpliwością czekają na podwyżki cenników przez rzeźnie. W ocenie prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, ceny skupu świń powinny zacząć rosnąć, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi. 

- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, ale trudno dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek. Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne – wyjaśnił Choiński.   

Natomiast analitycy banku Credit Agricole oceniają, że mimo obserwowanego w ostatnich tygodniach wyhamowania podwyżek cen tuczników na giełdzie VEZG kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. 

- Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 4,92 zł/kg (+30,8 proc. r/r), a cena pasz dla świń 2,19 zł/kg (+26,8 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 3,16 wobec 3,06 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg, a na koniec 2023 r. 6,00 zł/kg - napisali analitycy Credit Agricole.  

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 czerwca 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,20 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 5,50-6,40 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,40 zł/kg (spadek o 10 gr);
 • Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (bez zmian),
 • PPHU Kawiks Patoki- 6,47 zł/kg zł/kg (bez zmian).

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,20 zł/kg (wzrost o 15 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,25-6,60 zł/kg (spadek o 15-45 gr);
 • Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a