Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy przez sankcje wzrosną ceny paliw? Czy rolnicy powinni kupować ON na zapas?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Czy przez sankcje wzrosną ceny paliw? Czy rolnicy powinni kupować ON na zapas?
Rynki rolne
Data publikacji 06.05.2022r.

Rezygnacja z rosyjskiej ropy może podnieść ceny paliw. Eksperci już widzą, że sama zapowiedź sankcji napędza podwyżki. Przewidują, że w kolejnych dniach benzyna i ON po raz kolejny zdrożeją.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, Komisja Europejska zaproponowała szósty pakiet sankcji obejmujący całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy przez Wspólnotę. W ciągu pół roku ma być zakończony import ropy naftowej. Produkty rafinowane będzie można sprowadzać tylko do końca bieżącego roku.

Taka kara ze strony UE z pewnością mocno uderzyłaby w finanse Moskwy. Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zyski ze sprzedaży ropy naftowej tylko do państw Unii to ok. 10 proc. centralnego budżetu Rosji.

Ceny paliw: jak rezygnacja z rosyjskiej ropy odbije się na portfelach rolników?

Koszty zerwania umów na dostawę ropy od Rosji poniosą wszyscy obywatele UE, w tym także rolnicy, którzy już boleśnie odczuwają drastyczne podwyżki cen paliw. Obecnie za litr benzyny muszą zapłacić ok. 6,7 zł, a za ON - aż 7,5 zł. Takie stawki mocno nadwyrężają ich kieszenie.

Z kalkulacji Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego i Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wynika, że przeciętne zużycie oleju napędowego w gospodarstwie wynosi 126 l/ha. Więc łatwo sobie wyliczyć, jak mocno wzrastają koszty rolnika przy obecnym, ekspresowym wzroście cen paliw. A niestety, tych podwyżek nie zrekompensuje większa kwota zwrotu akcyzy za paliwo, bo wyniesie ona raptem 10 zł więcej do ha (czyli 110 zł/ha).

- Jeszcze w tamtym roku w lipcu kupowaliśmy diesla po 4,10 zł/l, a teraz musimy zapłacić ok. 7 zł/l. Morawiecki, jeśli nie chce dopuścić do jeszcze większego kryzysu żywnościowego, powinien natychmiast zdjąć akcyzę dla rolników i wprowadzić paliwo rolnicze po niższej cenie - mówi nam rolnik z woj. mazowieckiego.

r e k l a m a

Czy rolnicy powinni kupować ON na zapas?

Gospodarz dodaje, że w obawie przed drożejącym ON zamówił już większą dostawę paliwa. Tak też zapewne uczyni wielu rolników. A ci, którzy postanowią poczekać z kupnem ON mogą się rozczarować. Oczywiście, przy obecnej sytuacji geopolitycznej przewidywanie cen paliw w dłuższej perspektywie jest jak wróżenie z fusów, ale ceny ON raczej pójdą w górę niż w dół. 

Dlatego warto rozważyć dywersyfikację zakupu oleju napędowego. Część można kupić na zapas już teraz. To pozwoli uniknąć niepotrzebnego wydatku, jeśli ceny faktycznie pójdą w górę, i sprawi, że w gospodarstwie będzie już jakaś ilość tańszego paliwa. Jednak jeśli stawki spadną, wówczas można dokonać kolejnego zakupu. 

Eksperci: zaraz zdrożeją wszystkie paliwa w całej Polsce

Wszystko wskazuje na to, że nasz rozmówca podjął właściwą decyzję. Analitycy rynkowi przewidują bowiem kolejne podwyżki cen paliw, bo zapowiedź unijnych sankcji już napędza wzrost cen ropy naftowej. 6 maja notowania rosyjskiej ropy Urals przekroczyły poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca była tak droga w Europie w październiku 2014 r.

Z kolei baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie, którą na początku tygodnia można było kupić jeszcze za niecałe 105 dolarów, w piątkowe przedpołudnie 6 maja kosztuje już ponad 112 dolarów.

Zresztą już po majówce ceny benzyny i diesla wzrosły o 16-21 gr na litrze.

- Z całą pewnością zapowiadane podwyżki obejmą cały kraj. W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 średnio powinniśmy tankować w cenach 6,67-6,82 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym zapłacą 7,43-7,58 zł za litr. W przyszłym tygodniu najwyraźniej podrożeje autogaz - średnio za litr LPG będzie się płacić 3,79-3,90 zł" - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl i informują, że w sobotę PKN Orlen i Grupa Lotos zmienią swoje cenniki hurtowe.

r e k l a m a

e-petrol: zapowiedź sankcji napędza wzrost cen ropy

Ich zdaniem motorem napędowym wzrostów w ostatnich dniach jest właśnie zaprezentowany przez unijnych urzędników kolejny pakiet sankcji wymierzony w rosyjską gospodarkę, w ramach którego ma być wprowadzony zakaz importu ropy i produktów naftowych.

Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego tankują taniej

Przypominamy jednocześnie, że Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego mogą liczyć na zniżkę w wysokości 8 gr na każdy litr paliwa zakupiony na stacjach PKN Orlen. Jak z niej skorzystać? Sprawdź, dzwoniąc na nasz numer +61 886 29 70.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę TUTAJ!

 oprac. Kamila Szałaj, fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a