Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są ceny kukurydzy i słonecznika na początku sezonu? Raport z rynków rolnych

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Jakie są ceny kukurydzy i słonecznika na początku sezonu? Raport z rynków rolnych
Rynki rolne RAPORT
Data publikacji 11.09.2022r.

W skupach zbóż w Polsce niewiele się dzieje. Chociaż niektóre skupy już podają ceny kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Nowe stawki mogą rozczarować rolników. Pojawiły się także nowe ceny słonecznika - jakie kwoty oferują firmy? Jakie będą ceny tuczników, ceny paliw czy ceny pszenicy w najbliższym czasie?

Na krajowym rynku zbóż niewiele się zmienia. Rolnicy pozbywają się ziarna tylko z konieczności, mało aktywne są też firmy handlowe. Nieznacznie ożywił się handel zbożami paszowy.

r e k l a m a

Cena kukurydzy ze żniw 2022 niższa niż z poprzedniego sezonu

W cennikach pojawiają się już ceny na nową kukurydzę, które są o około 50 zł/t niższe od cen oferowanych za stare ziarno. Tegoroczne zbiory kukurydzy ziarnowej ze względu na rekordowa powierzchnię przeznaczoną pod jej uprawę (około 1,15 mln ha mogą być bardzo wysokie. Analitycy z Izby Zbożowo-Paszowej obawiają się jednak o podaż suchego ziarna na rynku ze względu na wysokie koszty suszarnia.

Cena pszenicy będzie spadać czy może zdrożeje?

Pomimo niewielkiego ruchu na rynku, w sierpniu sporo pszenicy wyjechało z kraju drogą morską. Było to jednak zboże, które pochodziło z wcześniej zawartych kontraktów. Jak ocenia IZP z kraju mogło wypłynąć w sierpniu około 250 tys. ton. Analitycy oceniają, że we wrześniu 2022 r. wywóz zbóż drogą morską będzie raczej niewielki, ponieważ nie ma zbyt wielu nowych ofert zakupu ziarna. Izbowcy tłumaczą to tym, iż pszenica oferowana przez konkurencję jest tańsza od polskiej. Natomiast eksport zbóż droga lądową, co potwierdzają również eksporterzy, do Niemiec jest w dalszym ciągu niewielki. Z tamtejszych ofert zakupu zniknęły: żyto, pszenżyto i jęczmień.

r e k l a m a

Spada import ziarna z Ukrainy, które trafia w większym stopniu do Azji i Afryki 

Po otwarciu portów czarnomorskich osłabł też przywóz ukraińskiego ziarna do Polski. Pojawiły się ostatnio informacje o tym, iż Władimir Putin zamierza skontaktować się z Turcją w sprawie modyfikacji umowy dotyczącej korytarzy solidarnościowych, ponieważ w jego odczuciu, korytarzem tym więcej ziarna płynie do krajów europejskich, niż do Afryki i na Bliski Wschód.

Ukraińcy podają natomiast, iż obecnie dwie trzecie ukraińskiego zboża, które zostało już wysłane „korytarzem zbożowym”, trafia na rynki Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Tamtejszy minister spraw zagranicznych mówi, iż w sierpniu, gdy tylko pierwsze statki opuściły ukraińskie porty, ceny pszenicy na światowych rynkach spadły o 5% i to są prawdziwe fakty. Zaznaczył też, że od momentu uruchomienia „korytarza” statki z ukraińskim zbożem odpłynęły do portów Egiptu, Jemenu, Izraela, Iranu, Indii, Chin, Korei Południowej, Libii, Somalii, Sudanu, Dżibuti, Turcji i krajów UE. Według Kuleby, Rosja może świadomie poddawać w wątpliwość skuteczność „korytarza zbożowego”, porozumienie w jego sprawie kończy się bowiem za 1,5 miesiąca, dlatego też Putinowi może zależeć, by już teraz robić zamieszanie. Ukraina wezwała więc kraje będące odbiorcami ukraińskich produktów rolnych, by zażądały od Rosji, aby nie ingerowały w funkcjonowanie „korytarza zbożowego” i kontynuowały jego funkcjonowanie.

Jaka jest cena słonecznika?

Dużego ruchu nie ma też w obrocie rzepakiem. Na giełdach rzepak oraz soja tanieją.

Firmy handlowe szykują się za to do skupu słonecznika. Ofert zakupu kształtują się wokół 2,5 tys. zł/t. 

Sieci handlowe tłamszą podwyżki cen skupu świń

Na rynku żywca pomimo ostatnich podwyżek sytuacja nie jest najlepsza. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) iż wszystkim od rolnika po przetwórcę, wzrastają koszty produkcji, ale nie przekłada się to na dochody ani hodowców, ani przetwórców, ponieważ odbiorcy, głównie sieci handlowe, w zdecydowanej większości nie płacą więcej za towar. Z podobnym problemem borykają się też Niemcy. Tam też coraz trudniej jest wyegzekwować wyższe ceny w handlu detalicznym. W związku z masowo rosnącymi kosztami energii i wysokimi wskaźnikami inflacji konsumenci stają się coraz bardziej wrażliwi na ceny, jeśli chodzi o konsumpcję.

Aczkolwiek ze względu na to, iż podaż mięsa jest stosunkowo nie duża do 14 września ceny żywca wieprzowego na niemieckiej dużej giełdzie ustalono na poziomie 2,10 euro/kg, tj. o 5 eurocentów więcej niż przed tygodniem.

Z kolei w Danii, ze względu na to, że ceny eksportowe do krajów trzecich nie rosną w takim tempie, jak te w UE, ceny skupu żywca wieprzowego utrzymano na stałym poziomie.

Szansą dla unijnego rynku wieprzowiny podobnie jak i drobiu jest uznanie 5 września br. przez Korę Południową regionalizacji stosowanej w zwalczaniu ognisk afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Jak szacuje KE, ta decyzja może odblokować ponad miliard euro handlu w kolejnych latach.

Nawozy w zawieszeniu, ceny paliw w dół

Na rynku nawozów sytuacja podobna, jak przed tygodniem. Nawozy drogie a ich dostępność jest niska. Zarówno producenci rolni, jak i dystrybutorzy, oczekują jakie ruchy w sprawie sytuacji na rynku nawozów wykona rząd.

Paliwa w hurcie tanieją, bo rynki europejskie są pod presja obawy o globalną recesję i osłabienie popytu na paliwa silnikowe. Stąd e-petrol.pl od 12 do 18 września spodziewa się obniżenia cen wszystkich typów paliw. Benzyna Pb95, będzie kosztować 6,39–6,51 zł/l, diesel – 7,49–7,62 zł/l a autogaz – 3,09–3,18 zł/l.

Magdalena Szymańska
Fot. Marek Kalinowski/archiwum TPR

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a