StoryEditorRAPORT

Jakie są ceny kukurydzy i słonecznika na początku sezonu? Raport z rynków rolnych

11.09.2022., 18:09h
W skupach zbóż w Polsce niewiele się dzieje. Chociaż niektóre skupy już podają ceny kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Nowe stawki mogą rozczarować rolników. Pojawiły się także nowe ceny słonecznika - jakie kwoty oferują firmy? Jakie będą ceny tuczników, ceny paliw czy ceny pszenicy w najbliższym czasie?

Na krajowym rynku zbóż niewiele się zmienia. Rolnicy pozbywają się ziarna tylko z konieczności, mało aktywne są też firmy handlowe. Nieznacznie ożywił się handel zbożami paszowy.

Cena kukurydzy ze żniw 2022 niższa niż z poprzedniego sezonu

W cennikach pojawiają się już ceny na nową kukurydzę, które są o około 50 zł/t niższe od cen oferowanych za stare ziarno. Tegoroczne zbiory kukurydzy ziarnowej ze względu na rekordowa powierzchnię przeznaczoną pod jej uprawę (około 1,15 mln ha mogą być bardzo wysokie. Analitycy z Izby Zbożowo-Paszowej obawiają się jednak o podaż suchego ziarna na rynku ze względu na wysokie koszty suszarnia.

Cena pszenicy będzie spadać czy może zdrożeje?

Pomimo niewielkiego ruchu na rynku, w sierpniu sporo pszenicy wyjechało z kraju drogą morską. Było to jednak zboże, które pochodziło z wcześniej zawartych kontraktów. Jak ocenia IZP z kraju mogło wypłynąć w sierpniu około 250 tys. ton. Analitycy oceniają, że we wrześniu 2022 r. wywóz zbóż drogą morską będzie raczej niewielki, ponieważ nie ma zbyt wielu nowych ofert zakupu ziarna. Izbowcy tłumaczą to tym, iż pszenica oferowana przez konkurencj...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 22:14