Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Niemczech powstaje silny sojusz nawozowy

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Rynki rolne
W Niemczech powstaje silny sojusz nawozowy
Rynki rolne
Data publikacji 28.05.2022r.

Od 1 czerwca Raiffeisen RWZ i ZG Raiffeisen będą wspólnie kupować nawozy, by lepiej sprostać wymagającej sytuacji na rynku nawozowym. Co takie rozwiązanie przyniesie w praktyce?

Firmy łączą siły, by radzić sobie z sytuacją na rynku

W połowie maja Raiffeisen Waren-Zentrale Rhein-Main eG (RWZ) i ZG Raiffeisen eG ogłosiły, że od początku czerwca połączą swoje wolumeny zakupów nawozów od wybranych dostawców. Jak informują obie firmy, główna spółdzielnia Baden z siedzibą w Karlsruhe będzie w przyszłości kupować znaczne ilości nawozów od RWZ, która pełni rolę hurtowni koordynującej. Przedsiębiorstwa zdecydowały się na taki krok, ponieważ chcą być lepiej przygotowane do tego, by radzić sobie z wciąż trudną sytuacją na rynku nawozowym. 

r e k l a m a

Niemiecki sojusz nawozowy rośnie w siłę

To nie pierwszy sojusz w zakresie nawozów, nawiązany przez Raiffeisen RWZ. Wcześniej do współpracy firma zaprosiła także RW Kassel i belgijskie Triferto. 

- Po RW Kassel i Triferto, ZG Raiffeisen Karlsruhe jest teraz kolejnym ważnym partnerem w naszym aliansie nawozowym wzdłuż Renu. Każdy może wnieść swój wkład zgodnie ze swoimi mocnymi stronami. Wspólnie zoptymalizujemy łańcuch dostaw od fabryki do magazynu detalisty - skomentował nawiązanie współpracy z ZG Raiffeisen dyrektor generalny RWZ Christoph Kempkes. 

Współpraca w zakresie nawozów odpowiedzią na wyzwania rynku 

Przedstawiciele ZG Raiffeisen nie ukrywają, że sojusz nawozowy to dobre rozwiązanie, by mierzyć się z wyzwaniami branży rolniczej. Prócz trudnej sytuacji na rynku nawozów, wśród tych wyzwań wymieniają także regulacyjne interwencje polityków, koncentrację dostawców i dynamiczne zmiany na rynkach międzynarodowych. 

- Aby jak najlepiej poradzić sobie z tymi wyzwaniami, musimy połączyć siły. Ponadto związane z tym optymalizacje, zwłaszcza w logistyce, poprzez zmniejszenie emisji w całym łańcuchu dostaw, przyczynią się do kwestii zrównoważonego rozwoju w rolnictwie – uzasadnia dr Holger Löbbert, członek zarządu odpowiedzialny za sektor rolny w ZG Raiffeisen. 

- Nasza sieć sojuszy teraz w pełni się opłaca, szczególnie na obecnie niezwykle wymagających rynkach nawozów: na arenie międzynarodowej z Triferto – i to z Agrifirm – oraz w kraju z RW Kassel, a teraz także z ZG Raiffeisena. Jako stowarzyszenie zakupowe jesteśmy znacznie lepiej przygotowani, niż gdybyśmy robili to sami - skomentował dr Christoph Leufen, kierownik produkcji roślinnej w RWZ. 

Równocześnie wszystkie powiązane sojuszem nawozowym firmy deklarują, że dla klientów z branży rolniczej nadal działają całkowicie niezależnie i konkurują ze sobą.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. ZG Raiffeisen

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a