Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowy pielnik do kukurydzy z Agro-Maszu z funkcją nawożenia

Nowy pielnik do kukurydzy z Agro-Maszu z funkcją nawożenia
Maszyny Rolnicze Maszyny zielonkowe
Data publikacji 31.07.2020r.

Firma Agro-Masz zaczyna być specjalistą w produkcji maszyn wykorzystywanych w kukurydzy. Nie tak dawno opracowała i wdrożyła do oferty cztero- i sześciorzędowy siewnik punktowy, a teraz testuje pielnik, który oprócz spulchniania gleby i niszczenia chwastów, pozwala dokarmić kukurydzę azotem.

Kiedy nowy pielnik wejdzie do sprzedaży?

W tym roku pielnik przechodzi fazę testów – mówi Piotr Szlakiewicz, odpowiedzialny za sprzedaż krajową w firmie Agro-Masz. – W przyszłym roku chcemy wprowadzić go do sprzedaży. Szukamy dla niego teraz odpowiedniej nazwy.

r e k l a m a

Jakie funkcje będzie miała nowa maszyna Agro-Maszu?

Pielnik ma sztywną ramę, do której poprzez układ równoległoboczny zamocowanych jest 5 sekcji narzędziowych. Na każdej znajduje się po pięć zębów zakończonych gęsiostopkami, które płytko spulchniają glebę. Ich głębokość pracy jest zmieniana bezstopniowo ustawieniem kółek podporowych. Kukurydza w czasie pielenia osłaniana jest wyprofilowanymi stalowymi ekranami, zamocowanymi za pomocą połączeń pływających. Na każdej sekcji jest też po 7 palców, których zadaniem jest wyrównanie pola. Sekcje można rozstawić w zakresie od 70 do 80 cm. Za pomocą sprężyny naciągowej można także zmienić docisk sekcji. Dostępnych jest tutaj pięć poziomów regulacji.

r e k l a m a

Oprócz spulchniania gleby, które niszczy chwasty i ogranicza parowanie, zadaniem pielnika może być też pogłówne nawożenie kukurydzy. Dlatego na ramie nabudowany został zbiornik nawozowy o pojemności 700 litrów, z którego – poprzez zespół ośmiu aparatów wysiewających i elastyczne przewody – nawóz grawitacyjnie trafia w międzyrzędzia i jest umieszczany około 5 cm obok rosnących roślin. W zespole napędowym zastosowano przekładnię łańcuchową poruszaną od koła ostrogowego, która pozwala ustawić dawkę wysiewu nawozu w zakresie od 50 do 400 kg/ha.

Pielnik ze zbiornikiem nawozowym waży netto 950 kg. Wymaga około 80 koni mocy – dodaje Piotr Szlakiewicz.

Azot niezbędny dla prawidłowego rozwoju kukurydzy

Kukurydza jest rośliną azotolubną. Na wytworzenie każdych 10 ton zielonej masy pobiera z gleby co najmniej 38 kg azotu. Jednak zapotrzebowanie na ten składnik nie jest jednakowe przez cały okres wegetacji. W początkowych fazach rozwoju azot pobierany jest w niewielkich ilościach. Wzrasta z rozwojem roślin. Intensywne pobieranie rozpoczyna się w okresie od wykształcenia 6–8 liści do zasychania znamion słupków kwiatowych. Szacuje się, że właśnie w tym czasie kukurydza pobiera 85 procent całkowitej ilości azotu.
Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a