Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Test TPR: Zalety szerokiego adapteru w rozrzutnikach obornika

Test TPR: Zalety szerokiego adapteru w rozrzutnikach obornika
Maszyny Rolnicze Inne maszyny
Data publikacji 11.05.2020r.

Okazuje się, że szerokość dwubębnowego pionowego adapteru ma wpływ na to, jak daleko jest wyrzucany obornik na polu. Ponadto – jak przekonuje producent rozrzutników obornika, grupa Unia – przy szerokich adapterach nawóz przed wyrzuceniem jest rozluźniany, a to wpływa na dokładniejsze rozprowadzanie go na polu. Sprawdziliśmy czy te zapewnienia mają przełożenie w praktyce, testując wspólnie z dealerem firmą Rolmech – oddział w Węgrowie, rozrzutnik Unia Apollo 13 Premium z najszerszym dostępnym dwumetrowym adapterem.

Testy rozrzutnika Unia Apollo 13 Premium z szerokim rozrzutnikiem

Maszyna mierzyła się z rozrzucaniem przefermentowanego długosłomiastego obornika bydlęcego w gospodarstwie rolnym koło Węgrowa. Rozrzutnik pracował zarówno ze 136-konnym Zetorem Forterra 140, jak i ze 120-konnym John Deere’em 6120M. Oba traktory bez problemów poradziły sobie z maszyną, wszak potrzebuje ona – w zależności od warunków – od 80 do 120 koni. Na rozrzutnik Apollo 13 Premium można załadować do 13 ton obornika. Z załadunkiem mierzył się wspomniany już Zetor wyposażony w ładowacz czołowy Metal-Fach T229 o udźwigu około 1600 kg oraz osiemdziesiątka Ursusa w wersji eksportowej DeLuxe z ładowaczem Agromaszu o podobnym udźwigu.
Czeski traktor lepiej sobie poradził, bo i wysokość załadunkowa umieszczonego na nim ładowacza była większa – sięgała 3,75 m. W przypadku polskiego traktora była niższa o 35 cm. To robi różnicę, zważając, że górna krawędź skrzyni rozrzutnika poprowadzona jest na wysokości 2,95 m. Po załadowaniu maszyna wyjechała na łąkę. Darń była wilgotna, miejscami grząska (test odbył się na początku marca), ale zestaw bez większych problemów jeździł po takim terenie nie powodując przy tym nadmiernego ugniatania gleby i powstawania kolein. To zasługa tego, że koła w rozrzutnikach Apollo są zazwyczaj szerzej rozstawione niż w ciągnikach, dzięki temu nie poruszają się tym samym śladem.
Innym atutem konstrukcji opartej na pojedynczych dużych kołach, w tym przypadku o rozmiarze 580/70R38, są mniejsze opory toczenia w porównaniu na przykład do rozrzutników dwuosiowych. Unia jest tego pewna, bo niedawno wykonała badania porównując rozrzutnik Apollo 13 Premium z dwuosiowym Tytanem 13 Premium. Okazało się, że maszyna z wąską skrzynią i pojedynczą osią miała na polu o 20 procent mniejsze opory toczenia. A to oznacza niższe zapotrzebowanie na moc. Duże koła – w porównaniu do układu tandemowego – to też poprawa manewrowości. Trzeba mieć jednak na względzie to, że taki rozrzutnik jest dłuższy od maszyn na tandemie, przez co zachodzi na zakrętach. Wymaga więc odpowiedniej taktyki manewrowania podczas dojazdu na pole czy do gospodarstwa. Inną kwestią jest to, że Apollo w porównaniu z Tytanem, ma większy nacisk na dyszel. I to też trzeba brać pod uwagę.


r e k l a m a

Dwubębnowy, pionowy adapter doskonale radził sobie z rozrzucaniem słomiastego przefermentowanego obornika bydlęcego
  • Dwubębnowy, pionowy adapter doskonale radził sobie z rozrzucaniem słomiastego przefermentowanego obornika bydlęcego
Regulator przepływu oleju
  • Regulator przepływu oleju

Wysokość załadunkowa wynosząca blisko 3 metry była nie lada wyzwaniem dla osiemdziesiątki Ursusa

  • Wysokość załadunkowa wynosząca blisko 3 metry była nie lada wyzwaniem dla osiemdziesiątki Ursusa

r e k l a m a

W co wyposażony jest rozrzutnik obornika Apollo 13 Premium?

Apollo został połączony z dolnym zaczepem traktora. Wpięte zostały dwie pary złączy hydraulicznych. Jedna służy do poruszania zasuwy umieszczonej przed adapterem, która zapobiega wydostawaniu się obornika poza maszynę podczas transportu. Druga zasila silnik hydrauliczny przy przekładni zębatej, która napędza przenośnik podłogowy. Tak jak w innych tego typu maszynach, tak i tu, przenośnik podłogowy składa się z dwóch łańcuchów połączonych listwami wykonanymi z ceowników. Producent twierdzi, że ten element jest niezwykle trwały, a ma to gwarantować zastosowanie łańcuchów górniczych z oczkami o przekroju 14 mm. To właśnie od prędkości przesuwu przenośnika zależy dawka obornika. Choć nie tylko, bo wpływ ma też prędkość jazdy, szerokość robocza, a nawet masa stosowanego nawozu. W testowanej maszynie do ustalania posuwu służy pokrętło regulatora przepływu, które znajduje się w przedniej części maszyny, przed skrzynią. Zaznaczona jest na nim tylko skala liczbowa niemająca żadnego przełożenia na dawkę. Dlatego, aby precyzyjnie nastawić normę wyrzutu trzeba skorzystać z tabel zawartych w instrukcji obsługi. Aby to co ustawimy miało jednak przełożenie w praktyce, współpracujący z rozrzutnikiem traktor musi dysponować przepływem oleju na poziomie co najmniej 45 l/min. Dobrze jak posiada też gniazdo wolnego spływu, bo wtedy opory przepływu będą mniejsze.
Skrzynia rozrzutnika jest tak zbudowana, że u podstawy ma szerokość ok. 1,5 metra. Im dalej do tyłu, tym odstęp między ścianami się zwiększa. To jest celowy zabieg konstrukcyjny związany z niedopuszczeniem do zaklinowania się materiału. W standardowych rozrzutnikach Apollo bezpośrednio do tylnej części skrzyni przykręcany jest adapter. Ale nie w testowanej przez nas maszynie. Tutaj znajduje się jeszcze specjalny łącznik w postaci blach ukośnych, który sprawia, że zanim obornik trafi na adapter, jest rozluźniany. To jest niezwykle istotne, bo dzięki temu materiał swobodniej wydostaje się ze skrzyni ładunkowej i jest lepiej przechwytywany przez noże i zwoje adaptera. Nie jest przy tym wciskany do skrzyni. A im szerszy adapter, tym szersze są też same bębny. Wiadomo, że gdy mają większą średnicę są też cięższe, co oznacza większą ich bezwładność. Takie bębny pracują płynniej i trudniej je zapchać. Konstrukcyjnie każdy z bębnów jest zbudowany tak, że posiada po 4 zwoje. Do ich krawędzi są przykręcone noże – zarówno rozdrabniające, jak i wyrzucające. Łącznie 28 sztuk. Noże są wykonane z trudnościeralnej stali Hardox. U podstawy bębnów znajdują się jeszcze tarcze o średnicy 90 cm z trzema wymiennymi łopatkami. Co prawda nie mają takiego zadania jak w poziomych adapterach, gdzie cały materiał przez nie przechodzi. Tutaj pełnią funkcję zabezpieczającą, wyrzucając przede wszystkim obornik znad samej podłogi, który nie przechodzi przez bębny.

Dane techniczne testowanego rozrzutnika obornika Unia Apollo 13 Premium

Skrzynia  

objętość 12,5 m3, 13 ton ładowności, przenośnik podłogowy dwułańcuchowy

Adapter   

pionowy, dwubębnowy o szerokości 2 metrów napędzany od WOM 540 obr./min

Wymiary/waga

długość 7,6 m, wysokość 2,95 m, szerokość, 2,8 m/4800 kg plus 860 kg masa adaptera

Cena netto

102 800 zł plus dopłata 4500 zł za zasuwę skrzyni i 1900 zł za błotniki kół  

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a