Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik z Lubelszczyzny przechowuje 12 tys. ton kukurydzy w rękawie foliowym

Rolnik z Lubelszczyzny przechowuje 12 tys. ton kukurydzy w rękawie foliowym
Uprawa
Data publikacji 10.04.2022r.

Mariusz Zuń z Majdanu-Grabiny (pow. kraśnicki) zaczynał od 11 ha, a teraz prowadzi 17-ha gospodarstwo. Od kilku lat stosuje technologię magazynowania kukurydzy w rękawach foliowych. – Jesienią zapakowaliśmy w ten sposób ponad 12 tys. ton – mówi plantator. A od najbliższej jesieni w jego gospodarstwie ma ruszyć nowa suszarnia o wydajności między 700 a 1000 ton na dobę.

r e k l a m a

Na własny rachunek pan Mariusz prowadzi gospodarstwo od 2010 roku. Rodzice przepisali mu wówczas 11 ha, w tym czasie skorzystał z premii dla młodego rolnika.

Od tamtej pory intensywnie rozwija gospodarstwo. Oprócz prowadzenia własnych upraw, zajmuje się kompleksowo szeregiem usług związanych z uprawą kukurydzy na ziarno. To siew, zbiór, sprzedaż nasion, suszenie i skup.

Uprawy rzepaku, kukurydzy i pszenicy na 170 hektarach

Kilka lat temu zapadła decyzja o rezygnacji z hodowli bydła, którą również się tu zajmowano. W gospodarstwie, które było związane z OSM Krasnystaw, utrzymywane było bydło mleczne.

Od 2018 roku specjalizuje się wyłącznie w produkcji roślinnej. – Obecnie prowadzimy uprawy na 170 ha gruntów własnych i dzierżaw – informuje Mariusz Zuń. – To przeważnie średnie gleby klasy III i IV.

W bieżącym sezonie na 100 ha został wysiany rzepak ozimy, 40 ha czeka na siew kukurydzy, resztę areału zajmuje pszenica ozima.

– Od kilku lat skupiamy się na tych trzech gatunkach roślin – dodaje pan Mariusz. Na wybranych plantacjach i przy sprzyjającym przebiegu pogody stosowane są uproszczenia. – W warunkach naszego gospodarstwa sprawdza się sianie w tej technologii pszenicy na stanowiskach po rzepaku.

Kukurydza w gospodarstwie uprawiana jest już od wielu lat. Pierwsze siewy tej rośliny rozpoczął jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku ojciec pana Mariusza.

– Pamiętam, jak tato suszył kukurydzę w stodole wykorzystując suszarnię podłogową. Całe ziarno musiał przerzucić ręcznie – wspomina mój rozmówca. Od tamtej pory bardzo wiele się zmieniło.

    Można zamówić rękawy o różnych długościach, tak aby maksymalnie wykorzystać teren przeznaczony na magazynowanie ziarna

  • Można zamówić rękawy o różnych długościach, tak aby maksymalnie wykorzystać teren przeznaczony na magazynowanie ziarna

Kukurydza wyłącznie typu dent i z efektem dry-down

– Siejemy kukurydze o FAO w przedziale 240–270 – informuje Mariusz Zuń. – Przy czym te wcześniejsze odmiany w warunkach naszego gospodarstwa plonują lepiej.

Są to wyłącznie kukurydze typu dent, czyli o wyższym potencjale plonowania.

– Istotne jest, aby ziarno podczas zbioru było możliwie jak najmniej wilgotne. Dzięki temu szybciej się suszy, a koszty suszenia są niższe – wyjaśnia plantator.

Pan Mariusz poproszony o wskazanie konkretnych odmian, które w ostatnich latach sprawdzają się w gospodarstwie wymienia DKC 3595 i DKC 3787 z Dekalbu. Obie odmiany charakteryzują się wysokim potencjałem plonowania oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru.

To tzw. efekt DRY-DOWN, czyli zdolność do szybkiego wysychania ziarna kukurydzy w końcowej fazie jej dojrzewania. Ta cecha jest uzyskiwana dzięki rozchylaniu się liści okrywowych kolb.

– Bazujemy głównie na odmianach z Dekalbu, ale zdarza się, że siejemy też odmiany z innych hodowli, m.in. z KWS i Maisadour – mówi Mariusz Zuń. Na polach produkcyjnych wysiewane są 3–4 odmiany.

Oprócz tego co roku na kilku hektarach we współpracy z firmami hodowlanymi zakładane są doświadczenia. – Po kilka arów każdej odmiany – precyzuje rolnik. – Wyniki tych doświadczeń wykorzystujemy zarówno decydując o wyborze odmian sianych w gospodarstwie, jak i usługowo u naszych klientów. Żadna odmiana nie trafi do sprzedaży, zanim nie zostanie pozytywnie zweryfikowana w trzyletnich doświadczeniach, czyli w różnych warunkach pogodowych.

W ubiegłym sezonie kukurydze plonowały w gospodarstwie średnio (przed wysuszeniem) na poziomie ok. 15 t/ha.

Od trzech lat kukurydza jest przechowywana w rękawach

Decyzja o radykalnym zwiększeniu możliwości przechowywania kukurydzy została wymuszona przez rozwój gospodarstwa. Z każdym rokiem skupuje się tu coraz więcej kukurydzy, która zanim zostanie wysuszona i sprzedana, musi zostać w odpowiednich warunkach przechowana. Stąd pomysł na wykorzystanie technologii magazynowania ziarna w elastycznych rękawach foliowych.

Kukurydza zapakowana w rękawy czeka na suszenie

  • Kukurydza zapakowana w rękawy czeka na suszenie

– W pierwszym roku spakowaliśmy na próbę między 1,5 a 2 tys. ton – opowiada pan Mariusz. – Ziarno ładnie się przechowało, więc w kolejnym roku rękawów było więcej.

Do rękawów dostarczanych do gospodarstwa w Majdanie-Grabinie przez firmę BAG Polska trafia ziarno kukurydzy po omłocie. Mokra kukurydza może czekać tak zmagazynowana na wysuszenie wiele miesięcy. W rękawach można także przechowywać inne zboża. Zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie kosztów inwestycyjnych związanych z budową tradycyjnych silosów lub magazynów. Sprawny załadunek ułatwia pakowaczka.

Jak w praktyce wygląda magazynowanie ziarna w rękawach?

r e k l a m a

Do kosztów zakupu rękawów i maszyny do pakowania, może dojść koszt konserwantu (w dawce 5 l/t). – W tym sezonie dodawaliśmy na życzenie odbiorcy ziarna. Zabezpiecza je przed ewentualnym rozwojem chorób grzybowych w rękawie – tłumaczy pan Mariusz. – To na wszelki wypadek, bo wcześniej nie było żadnych problemów z przechowywaniem kukurydzy zmagazynowanej w rękawach bez dodatku konserwantu.

Magazynowanie mokrego ziarna kukurydzy w rękawach wymaga dużej uwagi i wiąże się też z pewnym ryzykiem.

– Trzeba mieć na uwadze, że mogą one zostać uszkodzone przez gryzonie i ptaki, a wtedy ziarno w miejscach uszkodzenia jest narażone na rozwój patogenów grzybowych – wyjaśnia Mariusz Zuń. – Dlatego rękawy wymagają lustrowania pod tym kątem. W przypadku zauważenia jakiegoś przebicia trzeba je zakleić. Może się też zdarzyć, że w miejscu niezauważonego otworu jakaś ilość ziarna się zepsuje. My o nasze rękawy dbamy, więc nie mamy z tym problemów. Ale trzeba mieć świadomość, że to nie jest tak, że zapakuje się mokre ziarno w rękaw i na pół roku można o nim zapomnieć. Z takim podejściem można się mocno rozczarować.

Pan Mariusz mówi, że przechowywanie w rękawach mokrej kukurydzy jest w pełni bezpieczne do kwietnia. – Wraz z ociepleniem ryzyko, że ziarno w miejscach ewentualnych mikrouszkodzeń będzie narażone na porażenie chorobami grzybowymi rośnie – stwierdza.

    W bieżącym sezonie w gospodarstwie zapakowano do rękawów ponad 12 tys. ton ziarna kukurydzy

  • W bieżącym sezonie w gospodarstwie zapakowano do rękawów ponad 12 tys. ton ziarna kukurydzy

Od przyszłego sezonu w gospodarstwie rolnym pojawi się nowa suszarnia

W bieżącym sezonie magazynujemy w rękawach już naprawdę sporo ziarna, bo ponad 12 tys. ton. W tym momencie (rozmawialiśmy 18 marca – red.) do wysuszenia została jeszcze jedna trzecia spakowanego w ubiegłym roku ziarna – mówi rolnik.

Te 12 tys. ton to ponad połowa kupionego w ub. roku ziarna kukurydzy. W sumie było go bowiem ok. 20 tys. ton. Ziarno jest na bieżąco suszone od października.

– Suszarnia opalana słomą pracuje non stop – stwierdza plantator. Została uruchomiona w 2014 roku, była potem rozbudowywana i obecnie osiągnęła maksymalny pułap swoich możliwości. Dlatego od przyszłego sezonu ziarno suszone będzie w zamówionej już nowej suszarni opalanej gazem, o wydajności między 700 a 1000 ton na dobę. Dla porównania, obecnie w gospodarstwie suszonych jest ok. 150 ton ziarna na dobę.

– Przymierzaliśmy się do opalania tej nowej suszarni słomą, ale przy takich ilościach suszonej kukurydzy zapewnienie paliwa byłoby problematyczne – tłumaczy Mariusz Zuń.

Suszarnia opalana jest słomą, od jesieni ma zacząć pracować nowa suszarnia opalana gazem

  • Suszarnia opalana jest słomą, od jesieni ma zacząć pracować nowa suszarnia opalana gazem

Gospodarstwo Zuniów z nagrodą Rolnik z Lubelskiego 2021

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kukurydza. Odmiany, nawożenie, odchwaszczanie, ochrona

Kukurydza. Odmiany, nawożenie, odchwaszczanie, ochrona

Płacisz tylko

14,90 zł

Cena regularna 29,90 zł

SPRAWDŹ

Gospodarstwo państwa Zuniów ma siedzibę w Majdanie-Grabinie (pow. kraśnicki, gm. Zakrzówek). Na 170 ha uprawiane są tu rzepaki, pszenice i kukurydza.

Pan Mariusz jest żonaty, przyszłą małżonkę poznał podczas studiów na Wydziale Techniki Rolniczej i Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Mają trójkę dzieci: Staś ma dwa lata, Krzyś 10, a Adaś jest już dwunastolatkiem.

Mariusz Zuń w 2021 roku został uhonorowany wyróżnieniem w konkursie "Rolnik z Lubelskiego 2021" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Gospodarstwo Zuniów z nagrodą Rolnik z Lubelskiego 2021

Krzysztof Janisławski
fot. Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody