r e k l a m a

Partner serwisu

Druhowie z OSP Koźmin Wielkopolski nie tylko gaszą pożary

Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 18.04.2021r.

Druh Piotr Marszałek od 2009 roku służy w OSP Koźmin Wielkopolski zaś od 2016 roku pełni funkcję prezesa. Swoją przygodę strażacką rozpoczął w wieku 17 lat w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP Borzęciczki.

Pozostało 60% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Silna jednostka z dużą kadrą

W 1812 r. burmistrz Józef Grodziecki podpisał założycielskie dokumenty i tak blisko 208 lat temu zaczęło oficjalnie funkcjonować Towarzystwo Ogniowe w Koźminie Wlkp.

Podczas spotkania prezesowi Marszałkowi towarzyszyli naczelnik dh Mariusz Błaszczyk, służący w koźmińskiej jednostce od 2000 r. oraz dh Szymon Sikora pełniący funkcję skarbnika i fotografa.

Jesteśmy silną kadrowo jednostką – mówi prezes Piotr Marszałek. – Członków tzw. zwyczajnych mamy 53, w tym 31 strażaków posiada odpowiednie szkolenia i pozostają w pełnej gotowości, by uczestniczyć w akcjach. W gronie strażaków wyjeżdżających do pożarów i innych zagrożeń są trzy kobiety: dh Magdalena Kurkowiak, dh Ewelina Grzesiak oraz dh Michalina Zych. Pozostałą naszą olbrzymią rodzinę strażacką tworzy 94 druhów wspierających w tym 7 honorowych. Szczególną uwagę poświęcamy naszym najmłodszym strażakom z MDP, która liczy 15 druhów – podsumował kadrową stronę swojej jednostki prezes Piotr Marszałek.

Dodajmy – mówi naczelnik Mariusz Błaszczyk – że wśród druhów wspierających jest nasz burmistrz Maciej Bratborski, pełniący swoją funkcję od 2000 r. tj. już czwartą kadencję. To w dużej mierze dzięki niemu 2 lata temu został dla nas zakupiony samochód marki Kamaz GBA RT. Poza tym dysponujemy wysłużonym Jelczem GCBA z 1997 r. oraz lekkim wozem rozpoznawczo-ratowniczym marki Ford SLRR. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony urzędu gminy byliśmy w stanie wyremontować wieżę strażacką.

Dumni ze swojej młodzieży

r e k l a m a

Wracając do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W jej szeregach służy 9 chłopców i 6 dziewcząt. Opiekunem jest dh Artur Grzesiak.

Rok temu – mówi dh Szymon Sikora – nasi młodzi piłkarze w Turnieju Piłki Nożnej na szczeblu powiatowym stanęli na najwyższym podium. Jesteśmy z nich bardzo dumni.
Strażacy z Koźmina Wlkp. poza działalnością stricte pożarniczą prowadzą szeroko zakrojoną działalność społeczną.

To prawda – mówi prezes Piotr Marszałek. – Dzięki działalności na polu społecznym możemy pochwalić się otrzymaniem nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Poza tym już po raz czwarty wraz z miejscowym M-GOPS-em organizowaliśmy w ubiegłym roku akcję „Strażackie Pogotowie Św. Mikołaja”. Jesteśmy również aktywni w akcjach poboru krwi, które dwa razy do roku organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG w Koźminie Wlkp.

Naczelnik strażakiem roku 2019

Nasz naczelnik Mariusz Błaszczyk – mówi z uśmiechem dh Szymon Sikora – w konkursie „Strażak Roku – 2019” organizowanym przez „Głos Wielkopolski” dotarł do szczebla ogólnopolskiego, w którym zajął drugie miejsce. Po drodze na poziomie powiatu, jak i województwa był bezkonkurencyjny plasując się na pierwszym miejscu.

OSP Koźmin Wlkp. nie tylko gasi i ratuje

Godny podkreślenia jest fakt, że dzięki swojemu autorskiemu projektowi zatytułowanemu „Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie, OSP Koźmin Wlkp. nie tylko gasi i ratuje”, dwa lata temu w Ogólnopolskim Konkursie „Floriany” w kategorii „Ochrona środowiska i ekologia” zdobyli nominację i wraz z dwoma innymi jednostkami OSP stanęli do finałowej rozgrywki. Ostatecznie skończyło się na nominacji, co jest olbrzymim osiągnięciem.

Młodzież jest oczkiem w głowie koźmińskich strażaków. – Właśnie z uwagi na młodzież staramy się nawiązywać i kontynuować współpracę międzynarodową. Wspólnie z dh. Szymonem i reprezentantami MDP braliśmy udział w Regionalnym Obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kirchheilingen (Niemcy). Nadmienię, że Kirchheilingen jest gminą wchodzącą w skład wspólnoty administracyjnej Bad Tennstedt, która to wspólnota ma zawartą umowę partnerską z naszą gminą. Natomiast dzięki współpracy Powiatu Krotoszyńskiego z Powiatem Germersheim nasi młodzieżowcy mogą brać udział w organizowanych co dwa lata Polsko-Niemieckich Obozach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ostatni taki obóz odbył się w 2018 r. w miejscowości Kandel. Jeśli już uporamy się z pandemią koronawirusa, przyjdzie czas rewizyt – stwierdza prezes Marszałek. Z kolei dh Szymon dodaje, że w tym miejscu należałoby szczególnie podziękować władzom samorządowym – gminnym jak i powiatowym za zaangażowanie i pomoc w kontaktach zagranicznych strażaków.

Druhowie koźmińscy w ubiegłym roku wyjeżdżali do akcji 131 razy, zaś w bieżącym roku mieli już 31 akcji. Mimo wszystko znajdują czas nie tylko na pracę z MDP, ale również spotykają się z miejscową młodzieżą szkolną.

Założyliśmy „Klub Młodego Ratownika” – mówi dh Piotr Marszałek. – Dzięki temu podczas zajęć z młodzieżą przekazujemy im wiedzę na temat niesienia pierwszej pomocy medycznej. Widząc jak licznie przybywa młodzież na zajęcia, jestem spokojny o przyszłość naszej jednostki – powiedział na zakończenie prezes dh Piotr Marszałek.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Koźmin Wlkp.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody