Agregat Runner Agro-MaszPrzemysław Staniszewski
StoryEditorAgregaty

Jak pracuje agregat Runner z Agro-Maszu? TEST TPR-u

05.06.2023., 16:00h
Aby lepiej wykorzystywać drogie nawozy, warto je wprowadzać wprost do gleby. Takiemu zadaniu podoła agregat podorywkowy Runner z Agro-Maszu, pracujący w zestawie ze zbiornikiem czołowym. Taki trzymetrowy zestaw trafił do naszej redakcji na testy. Mocno dostał w kość, bo musiał się zmagać m.in. z ciężką, gliniastą glebą. I choć dzielnie sobie radził, wzorowo mieszając resztki roślinne z glebą, to w tych trudnych warunkach uwidoczniły się też jego niewielkie mankamenty.

Jakie zadania czekały na podorywkowy agregat Runner z Agro-Maszu w teście TPR?

Zadaniem agregatu było skasowanie poplonu, wymieszanie resztek roślinnych z glebą, spulchnienie roli pod kukurydzę oraz umieszczenie na głębokości 20–25 cm buforu nawozowego w postaci Superfosfatu P(CaS) 19-(20-32), który pozwoli roślinom rozrastać się na większą głębokość i tworzyć większą masę korzeniową. Dzięki temu kukurydza lepiej przetrwa okresy suszy, bo będzie w stanie czerpać wodę z głębszych warstw i pozostanie dużej aktywna w porównaniu do roślin płycej zakorzenionych, nawożonych powierzchniowo.

image

"Na pusto" zbiornik waży 630 kg

FOTO: Przemysław Staniszewski

Atutem umieszczania nawozu w glebie jest również to, że nie jest on wypłukiwany i tracony w momencie wystąpienia ulewnych deszczy. Superfosfat w trakcie testu był aplikowany w dawce 160 kg/ha. Przechowywany był w zbiorniku czołowym Ikar 1800. Ma on dwa i pół metra szerokości i waży netto 630 kg. Cyfra w nazwie odnosi się do jego pojemności wynoszącej 1800 litrów. Na raz zasypywane były do...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 05:43