W Gołotczyźnie zmierzyli się uczniowie z całej PolskiJózef Nuckowski
StoryEditorV Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych

Perfekcyjna orka młodych rolników. Kto wygrał konkurs orki? [WIDEO]

18.05.2025., 14:00h

10 kwietnia w Gołotczyźnie, w powiecie ciechanowskim, odbył się V Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas rywalizacji pogoda była typowo kwietniowa, czyli stale się zmieniała ze słonecznej na śnieżną.

V Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych w Gołotczyźnie – rywalizacja na najwyższym poziomie

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Igor Gulczyński, kierownik praktycznej nauki zawodu w ZSCKR w Gołotczyźnie, a uczestniczyli w niej między innymi: Marek Rutkowski, dyrektor ZSCKR w Gołotczyźnie, Łukasz Lewandowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Grzegorz Kazimierz Sikorski, przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Ciechanowskiego Mazowieckiej Izby Rolniczej.

image
Uczestnicy oficjalnej części konkursu
FOTO: Józef Nuckowski

Konkurs orki to nie tylko rywalizacja – to także wymiana doświadczeń

Marek Rutkowski zwrócił uwagę, że tego typu konkursy są okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi szkołami.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy spotkać się na uroczystości rozpoczęcia piątego konkursu orki szkół prowadzonych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Takie konkursy obejmujące szkoły z całego kraju są bardzo ważne. Wymieniamy się doświadczeniami, naszą wiedzą, ale też konkurujemy między sobą na bardzo zdrowych zasadach. Dlatego zależało nam, żeby kryteria i ocena orki zagonowej zostały opracowane w ten sposób, aby były jak najbardziej obiektywne. Konkurs wiąże się także z profilem naszego kształcenia. Chcemy, by nasi uczniowie byli doskonali w tym co wykonują. Bardzo ważne jest także to, że się spotykamy i wymieniamy doświadczeniami, uczestniczymy także w innych konkursach ogólnopolskich organizowanych przez sieć szkół rolniczych – powiedział Marek Rutkowski.

image
Marek Rutkowski, dyrektor ZSCKR w Gołotczyźnie
FOTO: Józef Nuckowski

Jak oceniano najlepszych młodych oraczy?

Orkę konkursową oceniało się według następujących kryteriów jakościowych i liczbowych wskaźników: prostoliniowość, głębokość i dokładność wyorania podwójnej bruzdy wstępnej – 10 pkt., ukształtowanie powierzchni i jakości składu – 10 pkt., jakość pracy pługa w zależności od jego przygotowania – 10 pkt., prostoliniowość orki na całym polu – 10 pkt., wygląd zaoranej powierzchni, wykształcenie skiby i równomierność profilu pola – 10 pkt., przykrycie resztek roślinnych – 10 pkt., równomierność zagłębiania i wyciągania pługa – 10 pkt., wykonanie zadania w określonym czasie – 10 pkt., przestrzeganie zasad BHP – 10 pkt., głębokość wyorania ostatniej bruzdy – 10 pkt. Razem uczestnik mógł otrzymać 100 pkt.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, przy jednakowej ilości punktów o kolejności zdecydowała ilość dziesiątek, czyli maksymalnych ilości punktów za poszczególne elementy orki – powiedział Igor Gulczyński, kierownik praktycznej nauki zawodu w ZSCKR w Gołotczyźnie.

image
Pomiar głębokości orki
FOTO: Józef Nuckowski

Zwycięzcy V Konkursu Orki – kto stanął na podium?

W rywalizacji uczestniczyło 27 uczniów, którzy przyjechali z różnych rejonów kraju. Zwycięzcą został Kacper Bącela z ZSCKR w Starym Brześciu, który za swoją orkę uzyskał 88 punktów. Drugie miejsce z wynikiem 87 punktów zajął Igor Chmiel z ZSCKR w Gołotczyźnie. Trzecie miejsce zajął Kacper Augustyniak z ZSCKR w Radomiu, który uzyskał 82 pkt. Czwarte miejsce zajął Jakub Dziatkowski z ZSCKR w Suwałkach, któremu sędziowie przyznali 80 pkt. Na piątym miejscu z wynikiem 80 punktów uplasował się Piotr Lemański z ZSCKR w Lututowie. Kolejne miejsce i 79 pkt zdobył Marcin Muciuś z ZSCKR w Janowie. Na siódmym miejscu z taką samą ilością punktów uplasował się Marcin Walczak z ZSCKR w Marszewie. Ósme miejsce zajął Antoni Gaweł z ZSCKR w Radymnie, który także zdobył 79 pkt. Miejsce dziewiąte zajął Maciej Radke z ZSCKR w Nadrożu, który zdobył 78 pkt. Pierwszą dziesiątkę najlepszych oraczy w Gołotczyźnie zamknął Mateusz Dzwoniarski z ZSCKR w Bielicach, który także uzyskał 78 pkt.

image
Zwycięzcą konkursu został Kacper Bącela
FOTO: Józef Nuckowski

Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Streflik z ZSCKR w Sędziejowicach, Bartłomiej Skalski z ZSCKR w Mieczysławowie, Piotr Grabowski z ZSCKR w Żarnowcu, Konrad Polak z ZSCKR w Okszowie, Paweł Wiśniewski z ZSCKR w Siennicy Różanej, Mateusz Tajer z ZSCKR w Nakle Śląskim, Michał Zielonka z ZSCKR w Sokołowie Podlaskim, Patryk Zdanowski z ZSCKR w Potoczku, Bartosz Dziubiński z ZSCKR w Bobowicku, Damian Pluta z ZSCKR w Dobryszycach, Krzysztof Gałązka z ZSCKR w Starym Lubiejewie, Aleksander Baran z ZSCKR w Swarożynie, Jakub Wójcik z ZSCKR w Sichowie Dużym, Kacper Pyzik z ZSCKR w Bogdańczowicach, Jakub Mrozicki z ZSCKR w Marianowie, Adam Bujak z ZSCKR w Boninie, Piotr Malanowski z ZSCKR w Studzieńcu.

image
Igor Chmiel zajął drugie miejsce w konkursie
FOTO: Józef Nuckowski

Opinie uczestników – z czym mieli największy problem?

Uczestniczyłem w konkursie na ciągniku JOHN DERRE 6120M. Najwięcej problemów sprawiła mi prostoliniowość, która trochę u mnie zwiodła. Za ten element dostałem 2 na 10 możliwych punktów. Mam nadzieję, że za rok pójdzie mi lepiej – powiedział Igor Chmiel z ZSCKR w Gołotczyźnie, który zajął drugie miejsce w konkursie.

image
Trzecie miejsce zajął Kacper Augustyniak
FOTO: Józef Nuckowski

Kiedyś byłem z kolegą na takim konkursie, ale sam uczestniczyłem po raz pierwszy. Warunki w sumie były dobre, ale spore problemy sprawił mi ciągnik. Wcześniej miałem styczność z innymi. Wylosowałem CASE FARMAL 100, w którym podnośnik jest intuicyjny i ciężko było mi ustawić precyzyjnie pług. Skutkiem tego było przekroczenie głębokości orki – powiedział Bartłomiej Skalski z ZSCKR w Mieczysławowie.

Trochę przygotowywaliśmy się do konkursu, ale nie mamy identycznego pługa tylko obrotowy albo stary typ zagonówki. Może następnym razem uda się lepiej wypaść w takim konkursie – powiedział Tomasz Strzałkowski, który na konkurs w Gołotczyźnie przyjechał jako opiekun Bartłomieja Skalskiego.

image
Uczniowie maksymalnie mogli uzyskać za swoją orkę 100 punktów
FOTO: Józef Nuckowski

Komentarz sędziego: dokładność i regulamin to podstawa

O największe trudności uczestników podczas wykonywania zadań konkursowych zapytaliśmy jednego z sędziów Romana Durzyńskiego.

Młodzież ze szkół rolniczych zna zasady, jak prawidłowo zaorać pole. Jednak w naszym konkursie szczegółowo zwracamy uwagę na dokładność wyorania pierwszej bruzdy, która mierzona jest w cm oraz prostoliniowość. Młodzież uczestnicząca w konkursie miała najwięcej problemów właśnie z tymi dwoma elementami. Z samym wyoraniem sobie radzą, ale trudno im utrzymać odpowiednią głębokość.

image
Bartłomiej Skalski podczas regulacji pługa
FOTO: Józef Nuckowski

Mam wrażanie, że niektórzy nie przeczytali dokładnie regulaminu. Jak bruzda była płytsza od wymaganej, to można było zdobyć jakiś punkty, ale wyoranie za głębokiej bruzdy skutkowało utratą punktów. Taka sama sytuacja była przy wyoraniu ostatniej bruzdy – jeśli była wykonana za głęboko, to uczestnicy otrzymywali za ten element 0 punktów. To chyba było największym problemem uczestników. Ponadto niektórzy skarżyli się, że w szkołach, w gospodarstwach nie mają takich dużych ciągników – powiedział Roman Durzyński.

image
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w konkursie z opiekunami
FOTO: Józef Nuckowski

Jakim sprzętem dysponowali uczniowie podczas konkursu?

Do przeprowadzenia konkursu orki potrzebne są ciągniki oraz pługi. Wśród ciągników, które losowali uczniowie do konkursu były: John Deere 6120M, Case Farmal 100, Kubota M7-153.

Natomiast pługi zagonowe na potrzeby konkursu udostępniła firma Agro-Masz, którą reprezentował między innymi Piotr Szlakiewicz.

Dzisiaj udostępniliśmy uczestnikom rywalizacji 4 pługi jednobelkowe, czteroskibowe, które przeznaczone są wyłącznie na potrzeby konkursów w Gołotczyźnie i Żarnowcu. W swojej ofercie mamy między innymi: pługi obrotowe, małe, średnie, duże, pługi zagonowe jednobelkowe, pługi na odkładniach pełnych, ażurowych. Mamy także pługi obrotowe, agregaty uprawowe, podorywkowe, brony talerzowe, siewniki zbożowe, rozsiewacze nawozów – powiedział Piotr Szlakiewicz i dodał, że laureaci konkursów orki dla uczniów szkół w Polsce w przyszłości mają szansę reprezentować nasz kraj w konkursie europejskim.

Polska na drodze do Europejskiego Konkursu Orki?

Wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych z Torunia, której jesteśmy członkiem, podjęliśmy wspólne działania mające na celu wciągnięcie konkursów w Gołotczyźnie i Żarnowcu do Europejskiego Konkursu Orki. Złożone zostały odpowiednie dokumenty. Polska jako chyba jedyny członek UE nie uczestniczy w tym europejskim konkursie orki szkół rolniczych – powiedział Piotr Szlakiewicz.

Sponsorami imprezy były następujące firmy: Agro-Masz, Fricke, Techpom Krzywonoś, Rolmech Winnica, Timac Agro Polska, Lupus Ciechanów, Procam, Bio-Gen, Basf, Lidea, Agrii itp.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2025 17:41