Cameleon: kombajn do siewu, nawożenia i odchwaszczania. Ile kosztuje?TopAgrar.com
StoryEditorMaszyny rolnicze

Cameleon: kombajn do siewu, nawożenia i odchwaszczania. Ile kosztuje?

02.07.2024., 15:30h
Cameleon to kombajn zawierający w sobie funkcje siewu, nawożenia i odchwaszczania. Jakie są zalety pracy z tą maszyną?

Cameleon firmy Soil and Seed Equipment AB

Cameleon to wszechstronne urządzenie z różnymi narzędziami do siewu, nawożenia i odchwaszczania, której pierwowzór powstał w Szwecji. Dzięki wielofunkcyjnej maszynie rolniczej operator może jednocześnie siać, nawozić i odchwaszczać, nie wymieniając lemieszy na skrzydłowe. Maszyna umożliwia siew pasmowy, a do hakowania wykorzystuje przesuwną ramę sterowaną kamerą.

Cameleon tańszy niż siewnik i odchwaszczarka

Dziennikarze niemieckiego Top Agrar przyjrzeli się bliżej zaletom Cameleona i jednoznacznie stwierdzili, że jego zakup pozwoli rolnikowi zaoszczędzić dużo pieniędzy, ponieważ jest tańszy, niż kupione osobno siewnik i motyka. Cameleon kosztuje 166 tys. euro w wersji o szerokości 8 m i ze sterowaniem kamerą.

Siew i pielnie przy użyciu Cameleona

Przejście z siewu na pielenie przy pracy Cameleonem jest bardzo proste, ponieważ wystarczy wyregulować redlice, co nie wpływa na odległość między zespołami, która zawsze pozostaje taka sama. Jeżeli w trakcie pielenia rolnik będzie jechał po śladach powstałych podczas siewu i przesuwał ramę tylko o połowę rozstawu rzędów, nie powstaną różnice w rozstawie rzędów w maszynie.

Przesunięcie torów nie jest problematyczne, ponieważ szerokość robocza siewnika i motyki jest jednakowa. Zapotrzebowanie mocy na metr szerokości roboczej wynosi 20 KM, natomiast dla siewnika na płaskim terenie o szerokości 8 m na płaskim terenie wynosi 135 KM.

Jak sterowana jest oś Camelona?

Oś Cameleona jest sterowana elektrohydraulicznie wyłącznie w terenie. Jadąc po drodze, kierowca musi ze względów bezpieczeństwa za pomocą sworznia zablokować oś mechanicznie. Do skalibrowania kąta skrętu służy znajdujący się z przodu i z tyłu rysik. Jeśli układ jest ustawiony prawidłowo, podąża za kursem.

Jak zbudowany jest Cameleon?

Trzon Cameleona stanowi dwubelkowa rama z zespołem przesuwnym o odległości między dwoma prętami wynoszącej 84 cm. Testowane maszyny mają rozstaw rzędów równy 25 cm i są również dostępne w wariancie z rozstawem rzędów równym 33 cm. Do ramy z rur kwadratowych mocowane są tzw. nośniki z lemieszami.

Kontur podłoża skanuje rolka dociskowa o szerokości 17 cm i średnicy 36 cm. Zmiany głębokości rury można dokonać hydraulicznie. Przełączenie pomiędzy dwiema pozycjami zapewnia regulowany ogranicznik. Za pokazanie dokładnej pozycji odpowiada terminal. Kąt między redlicą a podłożem zmienia się również po obróceniu ramy.

Za dwustopniową regulację ciśnienia odpowiada wał mimośrodkowy. Sześć wewnętrznych wsporników po każdej stronie podnosi się bez użycia narzędzi, wystarczy odblokować pakiet sprężyn, włożyć sworzeń sprężynowy i ręcznie podnieść równoległobok, co zapewnia mniejszą szerokość transportową po złożeniu.

Rama z nośnikami przesuwa się łącznie o 25 cm w lewo i prawo. Lemiesz ma 14 mm szerokości, a jego końce są opancerzone metalem. Element jest zespawany z przewodem wysiewającym i przykręcony do nośnika.

Siew jednorzędowy i pasmowy przy użyciu Camelona

Lemiesze są mocowane na dłucie za pośrednictwem płytki mocującej z tuleją zaciskową. W zależności od gleby i zastosowania skrzydła zużywają się po przepracowaniu od 200 do 600 ha. Nie ma pancerza z twardego metalu. Skrzydła mają szerokość od 60 do 270 mm.

Urządzenie dozujące nasiona w Cameleonie

W zbiorniku na nasiona z GRP mieszczą się 3 m3 nasion lub nawozu. Każda strona ma swój własny wał dozujący, który napędzany jest mechanicznie z tylnej osi za pośrednictwem wałów kardana, przekładni bezstopniowej i łańcucha. Po każdej stronie zamontowane jest sprzęgło ze sprężyną opasującą, które wyłącza połowę strony maszyny.

Ilość wysiewu reguluje się za pomocą przekładni bezstopniowej, którą można sterować z terminala za pomocą silnika liniowego. Kierowca obraca dawkę za pomocą korby. Każda strona ma własną tacę kalibracyjną.

Koła dozujące mają klasyczną konstrukcję, a każda grupa własną dawkę. Koła dozujące transportują nasiona lub nawóz do mini-zamków wtryskiwaczy. Stamtąd są przenoszone prądem powietrza do stad. Dmuchawa wymaga ilości oleju około 70 l/min.

Sterowanie kamerą Cameleona

Podczas siewu ramy przesuwne są ustawione maksymalnie w prawo. W przypadku potrzeby cięcia między rzędami urządzenie przełączające przesuwa się hydraulicznie do pozycji środkowej i może przesuwać redlice o 12,5 cm z każdej strony. Najwyższą możliwą precyzję zapewnia kamera 3D firmy Claas.

Montuje się ją na ramie bezpośrednio przed lemieszami. W zależności od ustawienia obserwuje do pięciu rzędów i na podstawie tych wartości przekazuje współczynnik korekcyjny do siłownika hydraulicznego ramy przesuwnej.

Przestarzały komputer w Cameleonie

Komputer sterujący z czarno-białym wyświetlaczem jest nieco przestarzały, ale funkcje są w dużej mierze oczywiste. Oprogramowanie oferuje cztery różne tryby pracy:

  • praca kultywatorem,
  • kopanie,
  • siew,
  • siew w trakcie kopania.

Umożliwia to również wysiew wsiewek lub nawożenie podczas pielenia. W zależności od ustawienia kamera i/lub urządzenie dozujące są wyłączane, lub włączane.

Będzie nowa generacja Cameleona?

Firma Soil an Seed Equipment AB chciałaby jesienią wprowadzić na rynek następną generację Cameleona. Maszyna ta jest zatem kompatybilna z ISOBUS. Powinno być również możliwe sterowanie sekcjami i zmienną stawką. Najważniejszą zmianą dla rynku niemieckiego jest mniejsza szerokość transportowa wynosząca 3 m. Do tej pory maszyna miała szerokość 3,18 m, nawet przy podniesionych nośnikach. Wymaga to specjalnego zezwolenia, które można uzyskać wyłącznie w połączeniu z ciągnikiem.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 00:50