StoryEditorInne maszyny

System Cameleon, czyli jedna maszyna zamiast wielu

09.05.2022., 17:05h
Cameleon to maszyna uprawowa, która dzięki budowie modułowej i możliwości zastosowania różnych ich kombinacji, pozwala na uzyskanie wielu różnych funkcji. Cameleon może z powodzeniem bronować, kultywować, siać, nawozić czy zwalczać chwasty. Na czym polega innowacyjność szwedzkiej maszyny?

Maszyna niczym z klocków LEGO

Początkowa idea, która przyświecała wynalazcy Cameleona - Larsowi Asklingowi była stosunkowo prosta – chciał stworzyć maszynę, która ograniczy stosowanie pastycydów w uprawie roślin. W efekcie końcowym, razem, z firmą Lyckegard Group, został opracowany system Cameleon, który na wzór popularnych klocków LEGO, pozwala na pracę z różnymi kombinacjami elementów roboczych i konstruowaniem maszyny, którą aktualnie potrzebujemy.

Innowacyjny system modułowy pozwala zastąpić kilka maszyn jednym zestawem, co więcej, system można rozbudowywać w zależności od potrzeb gospodarstwa i nakładów finansowych jakie aktualnie może ponieść rolnik. W ten sposób inwestycja w rozwój parku maszynowego może być rozłożona w czasie, a wraz z rozwojem technologii nie jest konieczna wymiana całej maszyny na nową.

Co oferuje system Cameleon?

Producent zapewnia, że Cameleon gwarantuje precyzyjny siew niezależnie od głębokości bronowania, optymalne nawożenie wraz ze spulchnianiem gleby oraz uprawę międzyrzędową z automatycznym śledzeniem rzędów.

System Cameleon jest również bardzo skuteczny w zwalczaniu chwastów, co jest szczególnie ważne w rolnictwie ekologicznym. Odchwaszczanie odbywa się na dwóch etapach - przed wchodami i po wchodach. W przypadku powschodowego odchwaszczania, możliwe jest międzyrzędowe bronowanie chwastów bez uszkodzenia plonu, dzięki sterowaniu kamerą. Do pracy z ośmiometrowym Cameleonem wystarczy ciągnik o mocy 160 KM.

Opr. Kamila Dłużewicz
Fot. Lyckegard.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 03:29