StoryEditorWiadomości rolnicze

Ciągnik Valtra sam zawróci na polu. Jak to możliwe?

13.05.2022., 11:05h
Od kwietnia dla wybranych modeli ciągników Valtra dostępne jest nowe oprogramowanie, które ułatwi pracę traktorzysty. W wyposażonej w tak nowoczesne funkcje maszynie operator właściwie nie musi dotykać kierownicy. Jak działa nowinka od Valtry?

Co daje opcja SmartTurn?

Funkcja SmartTurn, oferowana przez Valtra, korzysta z automatyki pracy na uwrociach Auto U-Pilot i automatycznego prowadzenia ciągnika Valtra Guide, działających w oparciu o sygnał GPS. System pozwala na samodzielne manewry maszyny na uwrociach, w tym na w pełni autonomiczne wykonanie manewru zawracania. 

Zgodnie z zapewnieniami producenta, pakiet wymienionych funkcji pozwala podnieść precyzję pracy, zaoszczędzić czas i paliwo, zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby i umożliwia operatorowi ciągnika całkowitą koncentrację na jakości pracy przyczepionej maszyny lub narzędzia uprawowego. SmartTurn zapewnia także bezpieczną i dokładną pracę po zmroku, we mgle, oraz w gęstym pyle. 

Jak działa funkcja samodzielnego zawracania SmartTurn?

Pierwszym działaniem, które trzeba przeprowadzić, jest zapoznanie maszyny z terenem, czyli wyznaczenie granicy pola i uwrocia. Ten krok można pominąć, jeśli dane zostały wcześniej wprowadzone do systemu Valtra Guide. Następnie należy skalibrować promień skrętu, dostosowany do rodzaju i szerokości maszyny polowej, zagregowanej z ciągnikiem, poprzez ostry skręt w lewo i w prawo. Ostatnią czynnością jest wybór jednego z dwóch oferowanych przez system wariantów skrętu: 

  • tryb U-Turn: ciągnik automatycznie skręci ku przyległej, jeszcze nieprzejechanej linii jazdy, wykonując zwrot po maksymalnym promieniu skrętu. Ta opcja wymaga dość dużego uwrocia.
  • tryb częściowego pola: ciągnik automatycznie skręca na uwrociu ku trzeciej, czwartej lub jeszcze dalej położonej linii prowadzenia. Dla tego trybu wystarczające jest mniejsze uwrocie. 

Dla jakich ciągników przeznaczona jest opcja SmartTurn?

Usługa SmartTurn jest dostępna dla użytkowników Valtry od kwietnia 2022. Póki co obejmuje tylko ciągniki serii N i T piątej generacji. W kolejnych miesiącach ma zostać dostosowana do ciągników czwartej generacji oraz pozostałych maszyn 5. serii. 

Funkcja SmartTurn nie wymaga żadnych zmian mechanicznych ciągnika wyposażonego w Valtra Guide – wystarczy kupić aktualizację w punkcie serwisowym. 

 Zuzanna Ćwiklińska
fot. Valtra

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 12:00