Izerski Zlot TraktorówTowarzystwo Gryfowa Śląskiego
StoryEditorIzerski Zlot Traktorów

40 niezwykłych ciągników przyjechało na Izerski Zlot Traktorów [FOTO]

23.09.2023., 16:00h
16 września 2023 r. odbył się III Izerski Zlot Traktorów w Giebułtowie (woj. dolnośląskie). Zloty fanów maszyn rolniczych, a w szczególności ciągników z roku na rok przyciągają rzesze fanów, którzy z zapartym w piersi tchem podziwiają perełki technologii.

Zlot Traktorów w Giebułtowie

Początki Izerskiego Zlotu Traktorów w Giebułtowie sięgają roku 2021, kiedy na zorganizowanej wystawie pojawiło się 27 maszyn. Dziś organizatorzy mogą z dumą powiedzieć, że izerska impreza przyciąga prawdziwą rzeszę zainteresowanych osób. III Izerski Zlot Traktorów w Giebułtowie nosił już miano poważnej imprezy. Wśród wystawianych ciągników obecne były nie tylko zabytkowe pojazdy marki Porsche, ale również polskie Ursusy, o których posiadaniu marzy coraz więcej rolników.

Parada traktorów w Giebułtowie

Jak to bywa na zlotach traktorów, nie mogło zabraknąć również parady, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy. Ciągniki przejechały ulicami gmin Mirski i Leśna. Na zlocie było obecnych 50 traktorów, które przyjechały m.in. z:

  • Lubomierza,
  • Leśnej,
  • Olszyny,
  • Zgorzelca,
  • Niemiec,
  • Dani.

Przybywa sympatyków traktorów

Produkcja pierwszych traktorów okazała się przełomem dla rolnictwa na całym świecie. Wykorzystywane w dawnych czasach do uprawy ziemi maszyny, w które zaprzęgano konie czy woły, rolnicy mogli wreszcie zamienić na mechaniczne pojazdy usprawniające ich ciężką pracę. Pierwsze traktory wyjechały z fabryk wraz z początkiem XIX w. Wraz z upływającym czasem i dzięki opracowywaniu nowych technologii zmianie uległ nie tylko ich wygląd i rozmiar, ale również wnętrze mechaniczne. Rozwój mechaniki rolniczej przyczynił się do tego, że starsze traktory zastąpiono nowymi, luksusowymi sprzętami, a te starsze stały się zabytkami. Rolnicy nie zapominają jednak o pierwszych „nowinkach” i chętnie uczestniczą w wystawach maszyn rolniczych takich jak Izerski Zlot Traktorów czy Retro Show w Szreniawie.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: lwówecki.info

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 04:14