Futurystyczne projekty są prezentowane na targach od latSwen Pförtner DLG
StoryEditorAgrotechnica 2023

Autonomiczne maszyny na targach Agrotechnica 2023. Czy sztuczna ineligencja zastąpi operatora?

22.09.2023., 16:00h
Trwa odliczanie do rozpoczęcia hanowerskich targów. Wiadomo, że jednym z ważnych elementów Agrotechnica 2023 będą rolnicze maszyny autonomiczne. A szczególną atrakcją dla gości z Polski będzie Międzynarodowy Dzień Rolnika poświęcony naszemu krajowi.

Największa na świecie wystawa techniki rolniczej Agritechnica 2023

Tegoroczna wystawa zgromadzi 2600 wystawców, którzy będą prezentowali swoje maszyny i rozwiązania w 24 halach. Impreza odbędzie się w Hanowerze (Niemcy) w dniach 12–18 listopada.

Choć wystawcy nie zdradzają szczegółów, to nie ma wątpliwości, że zwiedzający będą mogli zapoznać się także z ofertą oraz kierunkami prac rozwojowych w dziedzinie rolniczych maszyn autonomicznych.

Stopniowe przejście w rolnictwie na roboty polowe poruszające się bez bezpośredniego udziału kierowcy czy operatora to proces, który trwa. Systemy autonomiczne oferują ogromne możliwości i mogą zapewnić znaczące wsparcie. Najpierw wielkim farmom. W przyszłości zapewne także mniejszym gospodarstwom. O tym zdecyduje czynnik ekonomiczny, czyli opłacalność wykorzystywania poszczególnych rozwiązań.

24 godziny na dobę przez 7 dni

Duzi producenci techniki rolniczej oraz wiele mniejszych startupów pracują obecnie nad robotami polowymi oraz systemami do częściowej i pełnej automatyzacji prac polowych. Na targach Agritechnica 2023 zaprezentują swoje rozwiązania.

Są już miejsca, gdzie autonomiczne roboty polowe realizują pod nadzorem zadania takie jak siew czy mechaniczne zwalczanie chwastów. W zależności od wielkości, pojazdy bez kierowcy mogą być używane pojedynczo lub w zestawach. Wciąż jednak często nie są one w stanie dotrzymać kroku standardowej technologii pod względem wydajności i wytrzymałości.

Mogą za to pracować niemal 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu a zwiększenie wydajności i wytrzymałości to tylko kwestia czasu.

Rosnące znaczenie sztucznej inteligencji

W przyszłości roboty terenowe staną przed znacznie bardziej wymagającymi zadaniami. Sztuczna inteligencja (AI) powinna umożliwić im samodzielne postrzeganie otoczenia, przetwarzanie tego, co postrzegają oraz samodzielne rozwiązywanie zadań i problemów.

Jednostka AI uczy się na podstawie zarejestrowanych lub wybranych danych szkoleniowych, szukając wzorców i powtarzających się struktur, z których można wyprowadzić prawidłowości.

Ważne kwestie bezpieczeństwa nadal nierozwiązane

Niezależnie od tego, czy będziemy mieć do czynienia z autonomicznym ciągnikiem, siewnikiem, czy robotem odmulającym – aby w pełni wykorzystać potencjał tych systemów, potrzebne są innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Istnieją dwie podstawowe możliwości: albo środowisko operacyjne zostanie zaprojektowane w taki sposób, że ryzyko kolizji jest wykluczone, albo system autonomiczny ma możliwość rozpoznawania i unikania niebezpiecznych sytuacji.

W przypadku tego pierwszego można rozważyć na przykład "wirtualne ogrodzenia", które uruchamiają zatrzymanie awaryjne, gdy tylko robot polowy opuści granicę pola.

Druga opcja to roboty potrafiące rozpoznawać niebezpieczne sytuacje, np. wykorzystując czujniki lidarowe (detekcja światła i określanie odległości), które wykrywają przeszkody nawet przy większych odległościach.

Główna kwestia prawnego zatwierdzenia maszyn autonomicznych pozostaje otwarta. Europejska dyrektywa maszynowa wymaga bezpiecznego wykluczenia wszelkich zagrożeń. To oznacza, że ​​producenci muszą przedstawić dowód istnienia systemu bezpieczeństwa dla maszyny pozostawionej bez nadzoru podczas użytkowania w terenie.

Agritechnica 2023: Prezentacja aktualnych technologii i osiągnięć

W listopadzie na wielu stoiskach targów Agritechnica będzie prezentowana szeroka gama robotów polowych wykorzystywanych w uprawie kukurydzy, ziemniaków, warzyw i innych uprawach oraz do prac takich jak ochrona upraw czy uprawa gleby.

Producenci, start-upy i uniwersytety zaprezentują w Hanowerze swoje koncepcje i rozwiązania w zakresie wysoce zautomatyzowanej technologii rolniczej. Zainteresowani odwiedzający targi Agritechnica 2023 będą mieli okazję do wymiany pomysłów z wystawcami na temat ich rozwiązań oraz uzyskania szczegółowych informacji na temat robotyki.

Ponad 5 tys. gości z Polski zapowiedziało przyjazd na targi Agritechnica

Dla odwiedzających z Polski szczególnie istotny będzie 14 listopada. Tego dnia odbędzie się skoncentrowany na Polsce Międzynarodowy Dzień Rolnika. Obecność w tym wydarzeniu – jak podaje DLG, który jest organizatorem targów Agritechnica – potwierdziło już ponad 5000 odwiedzających z Polski.

Odbywające się co dwa lata w Hanowerze targi Agritechnica przyciągają około 400 000 gości z ponad 100 krajów. Zawsze znaczny udział mają goście z Polski, dlatego zdecydowaliśmy się, że Międzynarodowy Dzień Rolnika skupi się na Polsce i będzie poświęcony kluczowym tematom istotnym dla rolników, ekspertów i organizacji zajmujących się maszynami w Polsce. W trakcie jego trwania, organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język polski – informuje DLG.

Na podstawie topagrar.com opracował Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:48