StoryEditorEuroTier 2022

4 ciekawe produkty z medalami EuroTier, które mogą być przydatne w hodowli zwierząt

28.11.2022., 14:11h
Od 15 do 18 listopada w Hanowerze w Niemczech odbywały się światowe targi EuroTier dla profesjonalistów chowu i hodowli zwierząt. Organizatorem tej imprezy jest Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG), a temat przewodni tegorocznej wystawy to „Transformacja hodowli zwierząt”. Spośród produktów prezentowanych przez prawie 1,7 tys. wystawców komisja ekspertów wyróżniła 18 innowacyjnych rozwiązań, przyznając 4 złote i 14 srebrnych medali. Wiele z tych innowacji przyczynia się do poprawy warunków chowu zwierząt oraz ułatwienia pracy ludzi.

Wykrywanie kaszlu u świń

System SoundTalks firmy Boehringer Ingelheim, który analizuje w produkcji tuczników stan zdrowotny dróg oddechowych, został nagrodzony złotym medalem targów EuroTier. Zainstalowane w chlewni monitory, z których każdy wyposażony jest w 6 mikrofonów, rejestrują wszystkie odgłosy i za pomocą algorytmu mogą odróżnić kaszel. System rejestruje dźwięki przez całą dobę, również w czasie odpoczynku zwierząt, więc odbiera inaczej intensywność kaszlu niż osoba opiekująca się stadem. Dzięki temu może wykryć problem nawet do 5 dni wcześniej niż rolnik. Zatem SoundTalks umożliwia dużo wcześniejsze rozpoznanie pierwszych oznak schorzeń dróg oddechowych, niż było to dotychczas możliwe przy przeprowadzaniu dwa razy dziennie kontroli stada.

 
Kaszel to symptom chorób dróg oddechowych u świń, skutkiem których jest pogorszenie wykorzystania paszy i obniżenie przyrostów masy ciała. Poprzez sygnał świetlny lub informację w aplikacji na smartfonie system ostrzega rolnika, umożliwiając mu szybkie działanie i pomagając zmniejszyć zużycie antybiotyków. Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie pozwala na leczenie pojedynczego osobnika, zwiększa szanse wyleczenia i poprawia dobrostan. System służy więc wczesnemu rozpoznawaniu i profilaktyce, a dzięki wcześniej podjętym krokom pozwala zapobiec wybuchowi choroby w stadzie. Jest wsparciem codziennej pracy rolnika.

 

Precyzyjnie rozścieli słomę

Ściółka ze słomy najprawdopodobniej będzie nieodłączną częścią przyszłych systemów produkcji trzody chlewnej. Robot OlliGES firmy Big Dutchmann do posypywania ściółką podłogi w chlewni to sposób na zmniejszenie ilości zużywanej słomy. Robot ten w inteligentny, zautomatyzowany sposób kontroluje i dozuje, gdzie i ile słomy należy wysypać. Podstawę stanowi orientacyjny przejazd robota OlliGES w porze nocnej, co wyklucza potencjalne zniekształcenia związane z działaniem światła słonecznego.

Dzięki zastosowaniu światła podczerwonego uzyskuje się jednolity obraz powierzchni chlewni. Po zakończeniu przejazdu robot analizuje materiał zdjęciowy, po czym podejmuje decyzję, w których miejscach jaką ilość słomy należy rozrzucić w ciągu następnych 24 godzin.

 

Mobilna stacja do ważenia z kamerą 3D

Urządzenie optiMARKER firmy Hölscher + Leuschner to wyposażona w wagę optyczną stacja znakująca. Za pomocą kamery 3D następuje precyzyjny pomiar masy ciała tucznika, a zwierzęta, które osiągnęły masę ubojową, są automatycznie znakowane farbą w sprayu. Innowacyjna jest tu przede wszystkim mobilność systemu. Elementy optyczne i znakujące są małe i przenośne, więc w razie potrzeby mogą być umieszczane w prostych zamocowaniach w różnych kojcach. Zastosowanie urządzenia w kilku kojcach pozwala włączyć do jednej partii zwierzęta pochodzące z różnych grup. Pomiary dokonane w czasie tuczu można dodatkowo gromadzić w centralnej bazie danych, co umożliwia ocenę poszczególnych zwierząt lub całej partii świń.

Jak przekonuje producent urządzenia optiMARKER, dokładne określenie optymalnej masy ciała sprzedaży tuczników ma znaczenie dla opłacalności produkcji. Tradycyjne ważenie świń wiąże się jednak z bardzo dużym nakładem pracy.

 

Łatwe wyciąganie korków do gnojowicy

Firma Meier-Brakenberg znalazła techniczne rozwiązanie wyciągania korków albo zaworu gnojowicy. Ich usuwanie przy spuszczaniu gnojowicy jest często ciężką pracą fizyczną, wymaga dużego wysiłku i może wiązać się z ryzykiem urazu. Urządzenie Lifty składa się z trójnożnego stojaka, którego stożkowo ustawione nogi wkręcone są śrubami do położonej powyżej skrzyni. Wewnątrz niej znajduje się elektryczna wciągarka, napędzana dostępnymi w handlu wymiennymi akumulatorami, która może podnosić elementy do wysokości jednego metra.

 
Lifty ustawia się nad zaworem lub też, w przypadku zamknięć na ścianie bocznej, po odkręceniu jednej nogi opiera się go z wykorzystaniem ciężaru własnego. W ten sposób wyciąganie korka lub zaworu oprócz naciśnięcia guzika nie wymaga użycia siły fizycznej, co stanowi nie lada pomoc przy usuwaniu gnojowicy z chlewni.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 15:14