Ciągnik 6R 150 i prasa V461R imponują znakomitą efektywnościąJohn Deere
StoryEditorZbiór zielonki

Ciągnik John Deere 6R 150 i prasa V461R. Jak ze sobą współpracują na łące?

24.05.2023., 16:30h
Jakość zebranej paszy, która później przekuje się na wyniki mlecznej wydajności stada, nie zależy jedynie od samych roślin i terminu koszenia. Szybkość i wydajność zbioru zielonki o wysokiej czystości jest równie istotnym elementem przygotowywania pasz, który nie bedzie możliwy bez odpowiedniego sprzętu. John Deere proponuje w tym sezonie swój niezawodny duet - ciągnik 6R 150 i prasę V461R.

Ciągnik John Deere 6R 150 - co oferuje operatorowi?​

Komfort obsługi i wysoka wydajność pracy przy niskim spalaniu - to zdecydowanie dwie najwazniejsze cechy modelu 6R 150, którą gwarantuje między innymi bezstopniowa przekładnia AutoPowr™. Niskie zużycie paliwa przez ciągnik 6R 150 potwierdził test DLG-PowerMix-Test 2.0, wykazując, że model ten uzyskał najleszy wynik spośród innych testowanych ciągników 4-cylindrowych pod kątem najniższego zużycia paliwa w transporcie (375 + 11 g/kWh).

Ciągnik wyposażony jest w wiele technicznych rozwiązań, które znacznie ułatwiają operatorowi pracę na łąkach. Są to chociażby:

  • Zmienny współczynnik kierowania, minimalizujący liczbę obrotów kierownicą i obniżający wysiłek operatora konieczny do kierowania na obrzeżach lub w ograniczonych przestrzeniach,
  • Samopoziomujący układ zawieszenia TLS™ Plus zwiększający komfort pracy, przez amortyzację przedniej,
  • Przekładnia AutoPowr, która w połączeniu z joystickiem CommandPro, pozwala na płynną regulację prędkości zbioru ze stałą prędkością WOM,
  • Kabina z hydropneumatycznym zawieszeniem.

Prasa John Deere V461R – lider na rynku pras zwijających

Jak zapewnia amerykański producent, prasy z serii R zadowolą nawet najbardziej wymagających operatorów. Wyposażone są one między innymi w najszybszy systemu wyładunku bel (FRS), oparty o dwupasmową komorę prasowania, która posiada możliwość rozsuwania swoich bocznych elementów przy wyładunku, a także zastosowanie kurtyny zamiast klasycznej klapy.

Model V461R charakteryzuje się znakomitą wydajnością pracy i wysoką gęstością bel, którą zapewnia:

  • Podbieracz o szerokości 2,2 m, składający się z podzespołów klasy premium, o wzmocnionej konstrukcji,
  • Specjalna, opuszczana podłoga o pełnej szerokości, zapewniająca ochronę na całej szerokości rotora,
  • Ekspresowy wyładunek bel - zgodnie z oficjalnym testem towarzystwa DLG średni czas wyładunku prasy zwijającej wynosi 4,9 s przy belach o średnicy od 1,25 m do 1,4 m.
image

Ciągnik 6R 150 i prasa V461R imponują znakomitą efektywnością

FOTO: John Deere

Testy potwierdzają jakość i niezwodność duetu John Deere‘a

Producent przeprowadził test obu maszyn dwa lata temu w pobliżu fabryki John Deere w Arc-les-Gray we Francji. W pierwszej części testu odnotowano rekordowy wynik ilości bel na godzinę pracy, czyli 130 bel na godzinę oraz 26,7 tony na godzinę przy średnicy beli 130 cm. W drugiej częsci testy zbadano maksymalną przepustowość, gdzie uzyskano wynik 32,9 ton na godzinę przy średnicy beli 185 cm. Wyniki pozwoliły pobić rekord belowania słomy ustanowiony 10 lat temu – wówczas legendarny ciągnik 6930 zagregowany z prasą zwijającą 990 osiągnął wydajność 127 bel na godzinę.

image
FOTO: John Deere

Ten test pokazał, jak wielka siła drzemie w tym duecie, który może zaspokoić potrzeby każdego rolnika. Każdy chce, aby jego praca była wydajna i efektywna. Rozwiązanie z ciągnikiem 6R 150 oraz prasą zwijającą V461R umożliwia wytwarzanie większej liczby bel, a zastosowanie ciągnika 4-cylindrowego nie zmniejsza wydajności pracy, a jego uniwersalność można wykorzystać również poza sezonem zbioru traw/słomy – podkreśla Szymon Kaczmarek, Product Specialist w John Deere Polska.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 10:49